Eesti eesmärk peab olema madalaim maksukoormus Euroopa Liidus. 2003. aasta andmeil oleme selles pingerivis alles viiendad. Tänasest Äripäeva uudisest selgub, et jääme alla näiteks nii Lätile kui ka Leedule, kes on meie peamised konkurendid välisinvesteeringute meelitamisel.
Põhjust muretsemiseks annab ka näitaja suund ? kui teised ELi riigid on asunud alandama oma makse, siis ettevõtete investeeringute tulumaksuvabastusega kuulsaks saanud Eesti tammub paigal ? ühekorraga nii alandab kui ka tõstab makse.
Eurostat kasutab 2003. aasta andmeid. Meil on hilisemast ajast vastu pakkuda tulumaksukoormuse alandamine: 2004. aastal suurenes maksuvaba tulu 16 800 kroonini aastas. Rahandusministeeriumi hinnangul jäi maksukoormus aga samale tasemele 2003. aastaga.
Tänavu on aastane maksuvaba tulu 20 400 krooni ja tulumaksumäär vähenes 26 protsendilt 24-le.
Tulumaksureform küll vähendaks üldist maksukoormust, kuid teiste maksude tõus nivelleerib selle mõju: tõusid alkoholi-, tubaka- ja mõnede kütuste aktsiisid, samuti hasartmängumaks. Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt püsib sellegi aasta maksukoormus möödunud aasta tasemel. Seega ei parane meie postisoon ei Läti ja Leedu kõrval ega ka teiste Euroopa Liidu riikide seas.
Osa maksukergitustest tulenes Eesti liitumisest Euroopa Liiduga. Samal ajal vanad liikmesriigid on hakanud makse alandama, et ergutada investeeringuid ja tarbimist. Euroopas on trend tõsta vaid neid makse, mis toetavad loodussõbralikumat tarbimist, samas muid makse ja eeskätt tulumaksu ning ettevõtete maksukoormust alandatakse.
Euroopat sunnib tagant aeglustunud majanduskasv. Võrreldes vanade ELi liikmesriikidega kasvab meie majandus kiiremini, 6% ringis aastas. Ent me peame olema veel nobedamad, et vähendada oma mahajäämust Lääne-Euroopa riikidest ? kasvama vähemalt 10%. Aga ka siin oleme jäänud kiirema majanduskasvuga Läti ja Leedu varju.
17. jaanuari lehes kirjutasime, et uute välisinvestorite tulek Eestisse on vähenenud ja suurema osa investeeringuid teevad siin juba tegutsevad investorid. Kõrgem maksukoormus võrreldes Läti ja Leeduga on üks selle põhjusi. Ka tööjõukulud on meil suuremad, kuid jäävad veel alla vanadele Euroopa Liidu riikidele.
Euroopa Liidu vanad liikmesriigid on ?üles ärganud? ja see tõotab tõsiseid heitlusi investeeringute pärast. Näiteks Saksamaa on Hansabank Marketsi makroanalüütiku Maris Lauri sõnul juba tegelikke tulumaksulaekumisi arvestades madalaima tulumaksumääraga riik ELis. Üha enam kiidetakse ka Austriat. Vanades liikmesriikides on parem infrastruktuur, nad on stabiilsed riigid.
Eestil ei jää muud üle, kui Euroopa Liidu teised liikmesriigid üle trumbata ? alandada makse, 20% tulumaksumäär ei saa olla enam viimane piir. Mingil juhul ei tohi sel aastal käivitatud maksureformi pooleli jätta. Vähendada tuleb lõive ja muuta riigivalitsemine odavamaks. Ja kindlasti peab Eesti koos teiste uute ELi liikmetega olema vastu maksumäärade ühtlustamisele ELis ? see võtab meilt eelised võistluses välisraha pärast.
Autor: ÄP
Seotud lood
Mart Poomi Jalgpallikool kutsub nii kogukonnaliikmeid kui ka jalgpallisõpru kaugemaltki panustama, et Männiku treeningbaasi uus kilehall saaks püsti veel 2024. aasta sees.