Sampo tahab laenuturul osalust kahekordistada

Lauri Matsulevits 22. veebruar 2006, 00:00

Kui eelmisel aastal oli Sampo Panga turuosa eluasemelaenude lõikes 11%, siis sel aastal tahab Sampo saada endale iga viienda laenukliendi ehk 20% turukasvust.

Praegu on Eesti lõikamas Euroopa avatud majandusruumi esimesi vilju ja Rehe ootab jõulist majanduskasvu veel vähemalt 2 aastaks.

"Kasvunumbrid jätkuvad ka hiljem, kuigi foon jääb rahulikumaks," täpsustas ta ning lisas, et Balti regioon peaks atraktiivseks jääma veel vähemalt 2-3 aastaks.

Kõige selle juures tuleb Rehe sõnul hoolega tähele panna uute välispankade filiaalide avamist Eesti turul - kuigi täna on Eesti kohalik pangandusturg valdavalt Skandinaavia mõjude all, on pangandus tervikuna väga dünaamiline.

"Olen jälginud ka Ungari OTP Panga ja Austria Raiffeiseni jõulist laienemist Ida-Euroopas ja näen, et need otsused on 5-10 aasta perspektiivis õigustatud," sõnas Rehe. "Kui majandusel läheb hästi, hakkab ka pankadel hästi minema ja mingil hetkel peavad pangad laienema - kui nad ei saa enam klientide arvel laieneda, siis nad laienevad geograafiliselt," nentis pangajuht ja lisas, et siis võib siia regiooni tulla ka teistsugune kapital.

"Ega me Saksa pankade pikka strateegiat läbi ja lõhki tea, aga esimesed lipukesed on juba üleval," viitas ta Saksa suuruselt teisele pangale, HypoVereinsbankile, mis on siin oma filiaali avanud.

Rehe, kes läks maksu- ja tolliameti peadirektori kohalt Samposse selle aasta jaanuaris, on tegelenud pangandusega 10 aastat. "Tegemist on sissesõidetud valdkonnaga - miks mitte naasta väljale just panganduses," arutles ta. Initsiatiiv uude ametisse astumiseks tuli Sampo poolt. "Nii initsiatiivikas ma ei saanud ise olla," muigas Rehe.

Maksuameti perioodil sai Rehe ettepanekuid ka mujalt. "Põhiliselt tööstussektorisse," meenutas ta. "Aga tol ajal läbis maksu- ja tolliamet mitmeid reforme ja neid läbi viies ei tahtnud tööd pooleli jätta."

Sampo Grupi aktsiaid Rehel ei ole. "Kuna naudin siin alles oma esimest kuud, siis ei ole tähelepanu sellele pööranud," nentis ta. "Aga olen jälginud aktsia hinda. Sampo Grupil läks 2005. aasta hästi. Aktsia tõus on olnud igatahes märkimisväärne ja Skandinaavia mõistes üle keskmise tugev. Juhtkonna tegevus, majandustulemused ja aktsionäride ootused on heas tasakaalus. Et aktsial läheb hästi, näitab, et pank on teinud keskpikas perioodis õigeid otsuseid."

Optsiooniprogrammi Sampo praegu ei paku. Motivatsiooniks on omaniku nõue saavutada üle 20protsendiline omakapitali tootlus. Eelmisel aastal oli see 23%.

2005. aastal tuli Sampo kasumiks 172 miljonit krooni, aastane kasv oli 60%.

Turuosa kasv nii pangandus- kui ka kindlustussektoris koos investeeringutulude hüppelise tõusuga on märkimisväärselt parandanud nii Sampo Grupi finantsseisu, kui ka andnud aktsiale sisse tugeva tõusuhoo.

Meie investorite kõrvu Sampo Panga aktsia nimi eriti ei paita. Mäletatavasti oli kohaliku Sampo panga eelkäija 1996. aasta suvest kuni 2002. aasta sügiseni noteeritud ka Tallinna börsil. Algul Forekspanga, seejärel Optiva panga ning lõpuks kui Soome finantskontsern mängu tuli, siis juba ka Sampo Panga nime all. Hetkeline eufooria tabas Forekspanga aktsiat 1996. ja 1997. aastal, mil ta raketina kõrgustesse sööstis. Seejärel tulid kahjumid ja ränk kukkumine. Aktsia viidi börsilt enne, kui kohalik Sampo Panga aktsia jalad alla sai.

Helsingis börsil noteeritud Sampo Grupi aktsia on aga hoopis teisest mastist. Viimased kolm aastat on pakkunud see investoritele väga head tootlust, olles tõusnud 5 eurolt 17 euro peale. Finantsteenuste pakkuja turuväärtus küünib ligi 10 miljardi euroni.

2005. aastal rallis Sampo Grupi aktsia üles 46 protsenti ja käesoleval aastal on hinnale otsa visatud veel 16 protsenti.

Sampo Grupp on Soome suurim finantsteenuste pakkuja. Lisaks on kontsern läbi If Kindlustuse Põhjamaade suurim varakindlustaja.

Grupi peamine turg on Soome ning märkimisväärne turuosa on saavutatud ka Baltimaades. Esimesi samme on hakatud tegema Rootsi ja Venemaa turul.

Kuna Sampo kasuminumbrid on väga kiiresti kasvanud, ootavad analüütikud sel aastal kasumi vähenemist. Ettevõte ise on aga 2006. aasta osas positiivselt häälestatud.

Makronäitajate arengute baasil prognoositakse käesolevaks aastaks mõõdukat investeeringute tootlust, head kasumlikkust peaks näitama kõik kontserni üksused.

Kõige enam teeb see tõenäoliselt rõõmu Sampo Grupi tegevjuht Björn Wahlroosile, kellele kuulub üle 3 miljardi krooni eest Sampo aktsiaid ning kes on Soome jõukamate inimeste esikolmikus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:47
Otsi:

Ava täpsem otsing