Anne Oja • 22 veebruar 2006

Justiitsministeerium kavandab ettevõtluse lihtsamaks teha

"Esmased ja kiired küsimused õigusloomes on lahendatud," kommenteeris justiitsministeeriumi plaane esimene iseseisvusaegne justiitsminister ja praegune vandeadvokaat Jüri Raidla. "Selle protsessi üks eesmärke on muuta Eesti ettevõtluskeskkond Delaware' sarnaseks."

Muu hulgas tahetakse võimaldada Eestis registreeritud ettevõtteile elektroonset juhtimist, tasuta veebipõhiseid äriregistri ja kinnistusregistri andmeid, alandada riigilõive ning kaitsta makseraskustesse sattunud ettevõtteid saneerimisel.

Vähendatakse nõutavate tegevuslubade ja litsentside arvu ning kõiki äri alustamisega seonduvaid kooskõlastusi kohustatakse hankima notareid.

Tegevuskava raames vaadatakse üle ka majanduskuritegude karistused ja ärikeeldudega seonduv. Tulevikus peaks kaduma ka olukord, kus välismaal ärikeelu saanud isik tuleb äri ajama Eestisse ning vastupidi.

"Keskseks seisukohaks on, et peaks keskenduma kahjude hüvitamisele, mitte kättemaksule karistuse näol," kommenteeris karistuste muutmist justiitsministeeriumi asekantsler Urmas Volens.

Justiitsministeeriumi tegevuskava jõuab Riigikokku aprillis.

Kui kava heakskiidu saab, hakkab ministeerium ette valmistama konkreetseid seadusi.

Ekspankur Ain Hanschmidti juhtumi ajel loodud töörühm lõpetas seaduste analüüsi ja edastas eile justiitsministrile oma ettepanekud firmajuhi käitumist puudutavate seaduste kohta.

"Alles täna hommikul sain selle materjali," ütles justiitsminister Rein Lang eile paksu paberipakki lehvitades, kui tutvustas plaane ettevõtluskeskkonna parandamiseks.

Esitluse aeg sõltub sellest, kui kiiresti suudab Lang end äsja valminud aruandega kurssi viia. Tõenäoliselt tutvustatakse aruannet avalikkusele järgmisel nädalal.

Mullu augustis omandas pangajuhi kohalt lahkunud Ain Hanschmidt võileivahinnaga sadu miljoneid kroone maksva osaluse Tallink Grupi omanikfirmas ja peamiselt sanatooriumiäriga tegelevas Haapsalu HMRis.

Aastatel 1996-2002 said Tallink Grupp, Infortar, Haapsalu HMR ja nende omanikega seotud firmad Ühispangast suures mahus laenu. Eelmise aasta augustis sai aga ametlikult firmade suurosanikuks Ain Hanschmidt.

Mullu oktoobris moodustatud töörühma ülesanne oli analüüsida, kas seadused on praegu piisavalt tõhusad, et vältida korruptiivseid suhteid eraettevõtluses ning karistada kombinaatoreid. Ühtlasi pidi töörühm tegema ettepanekud seaduselünkade kõrvaldamiseks.

Hetkel kuum