Uue kontori üürimisel jälgi lepingunüansse

Peeter Pärtel 01. märts 2006, 00:00

Uutesse kontoriruumidesse kolimisel pööra tähelepanu üürilepingu nüanssidele, sest just need võivad pikema aja peale oluliseks osutuda.

"Teatavasti ei pea üürileping olema sõlmitud notariaalselt, seega võib see olla lihtkirjalik ja isegi suuline," juhib lepingu vorminõuetele tähelepanu Marko Kivirand, Kinnisvarabüroo Uus Maa äripindade atesteeritud konsultant. Samas soovitab Kivirand kindlasti kirjalikku lepinguvormi.

Üürilepingu lahutamatu osa on üleandmise-vastuvõtmise akt, kus on kirjas üüripinna seisukord ülevõtmisel. Rohke inventari korral soovitab Kivirand lisada ka fotod. Fotod on kasulikud eelkõige omanikule, kellel on nii lihtsam tõestada, millises seisus ruumid esialgu olid, kuid meenutavad ka üürnikule, millised asjad lepingu lõppedes tagastada.

Teisalt peab tulevane üürnik ruumide olukorraga põhjalikult tutvuma, et ei tekiks üllatusi - näiteks suvel võimetu ventilatsioon ja temperatuur üle 30 YC. Tõsiste puuduste leidmisel saab nõuda lepingu lõpetamist või hinnaalandust.

Üürilepingus endas tuleb minimaalselt fikseerida objekt, selle kasutamise tähtaeg ning kasutamise eest maksmisele kuuluva tasu suurus. "Seaduse kohaselt eeldatakse juhul, kui üürnik ja üürileandja ei ole kokku leppinud üürniku poolt lisaks üürile muude kõrvalkulude kandmist, et üür sisaldab kõiki asja kasutamisega seotud tasusid üürileandjale ja kolmandatele isikutele," hoiatab advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat Kristina Uuetoa-Tepper. Kuna enamasti on lisakulud üürniku kanda, tuleb Uuetoa-Tepperi sõnul fikseerida nende arvutamisviis ning aluseks olev tariif. Ka välditagu kokkulepet, et lisakulud tasutakse üürileandja poolt esitatavatele arvete alusel. Muidu võib esmalt soodsalt üüritud ruum muutuda tegelikult oluliselt kallimaks. Tähtajalise lepingu sõlmimisel ilma varasema lõpetamisõiguseta peab arvestama asjaoluga, et lepingust lahtiütlemisel hüvitab sellest tuleneva kahju omanikule üürnik. "Juhul, kui tegemist on tähtajatu lepinguga, on kindlasti vaja sätestada, kas selle ülesütlemisel kehtib seaduses sätestatud tavapärane etteteatamistähtaeg, mis näiteks äriruumide puhul on 3 kuud," lisab Uuetoa-Tepper.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing