Rein Kilk on nördinud talle kuuluva jaamahoone süütamisest

Krista Taim 01. september 2006, 00:00

Põlengu ajal Tallinnas viibinud Rein Kilk kuulis süütamisest hommikul ja pole tekitatud kahju veel oma silmaga näinud. "Aga pilt on kindlasti masendav," sõnas ta.

"Rahaline kahju ei panegi nördima, vaid süütamine ise. Rahaline kahju võib olla miljon või paar. Teine on see, et me olime maja restaureerimiseks ette valmistanud, see oli hoolikalt kuivatatud ja tuulutatud. Tööd pidid algama juba sel sügisel. Nüüd on maja kindlasti vett täis aetud ja tules kannatada saanud," muretses Kilk.

Hoone oli kindlustatud, kuid Kilgi sõnul on tegemist tühise summaga. Ta kinnitas, et põleng tööde algust siiski edasi ei lükka. Restaureerimine algab ikkagi sel sügisel, lihtsalt pikeneb tööde tähtaeg ning suureneb maksumus.

Tõsist meelehärmi valmistab ajaloolisi maju varemgi restaureerinud ja renoveerinud ärimehele asjaolu, et kui alati on püütud säilitada võimalikult palju vanu detaile, siis seekord on oht, et need osad, mida oleks saanud restaureerida, tuleb lihtsalt nullist taastada. "Oleme alati hoolikalt restaureerinud iga killukese, mis pole kõdunenud või mädanenud. Mind paneb kõige rohkem nördima see, tõstetakse käsi kultuuriväärtuse vastu," sõnas Kilk.

"Oleme korduvalt rääkinud, et sinna ei tule mitte ainult jaamahoone, vaid ka kultuuriasutus, kus on näitused, kontserdid. Mõne asjaga olime ka alustanud, terve suve olid seal teatrietendused ja ka paar näitust oli üleval ning peeti üks kultuuriteemaline konverents," rääkis Kilk.

"Lihtsalt tullakse ja pannakse selline maja põlema!" ei varjanud Kilk oma nördimust. "Mitte, et metsade süütamine oleks vähem taunitav, aga mind väga huvitab, kes see oli ja miks ta seda tegi. Kui võtta ajaloost näiteks ka templisüütajad - miks selliseid asju tehakse, ma ei kujuta ette," lisas Kilk.

Eile öösel süttinud muinsuskaitse all oleva Tartu jaamahoone puhul kahtlustatakse süütamist.

Tulekahju, mille tagajärjel hävis ajaloolise jaamahoone varikatusega perroon, jaamahoone ise jäi sisuliselt katuseta ning sai veekahjustusi, kustutati eile hommikul kella 7.39ks.

Õnnetuses ei saanud keegi viga. Tulekahjust teatati päästeametile öösel kell 2.25.

Tartu jaamahoone kuulub Rein Kilgile ning varikatuse oli Kilk lubanud korda teha veel sel aastal. Kilgile kuulub ka jaamahoone kõrval asuv pagasiait.

Mõni kuu tagasi teatas Tartu linnavalitsus, et Kilgi esindajad on pakkunud välja uue arusaama ajaloolise jaamahoone kasutamisest, mis peaks muutuma kunsti- ja kultuuriürituste paigaks ning restoraniks. Välja pakutud kava kohaselt võiks reisijate teenindamiseks vajalikud ruumid paikneda kõrvalasuvas pagasiaidas. Pagasiaida restaureerimine algab kava kohaselt järgmisel aastal ja lõpeb aasta lõpuks.

Jaamahoone ja pagasiaida projekt peaks valmima tänavu. Jaamahoone töömahukas restaureerimine peaks lõppema 2008. aastal.

Kilk ostis Tartu jaamahoone 2003. aasta septembris tingimusega, et seal säilivad reisijate teenindamiseks vajalikud ruumid.

Tartu linnapea Laine Jänes kutsus tänaseks kokku linna kriisikomisjoni osalise koosseisu, et arutada raudteejaama põlenguga seotud asjaolusid.

Kriisikomisjoni kutsutakse lisaks politsei, päästeameti ja raudtee esindajatele ka raudteejaama hoone omaniku esindaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing