Musterkelm Simsoni meistriklass

Lemmi Kann 13. oktoober 2006, 00:00

"Simsonile meeldib rääkida oma sidemetest, tuttavatest, talle meeldib olukorda kontrollida ja inimesi valitseda," iseloomustas uurija Diana Mälter saates "Kuritöö ja karistus" Ivo Simsoni, endise nimega Siimsood. Ta ütles, et Simson on oma juttudes suur, tähtis ja haritud, kuid gümnaasiumist edasi tema haridus ei ulatu. "Ta on kaval nagu kurat," lisas Mälter.

Simson väitis kohtule, et töötab Kiili gümnaasiumis treenerina, kuid sealkandis ei tunne teda keegi.

"Täiesti võõras nimi," öeldi koolist. Kiili spordihall pole ka treener Simsonist midagi kuulnud. "Sellist nime kuulen esimest korda," imestab spordihalli juht Mati Tabur.

Simsoni minevik kubiseb kelmustest ja ta on vanglas karistust kandnud. Selle aasta jaanuaris vahistati mees taas, kahtlustatuna 2005. aastal toime pandud mitmetes kelmustes. Tema suhtes algatati kriminaalasi.

2004.-2005. aastal pettis Simson eraisikutelt välja ligi 334 000 krooni ja tekitas kahju mitmele firmale, esinedes võltsitud volikirja alusel ja nimetades end Optiva OÜ juhatuse liikmeks või omanikuks.

Suurim kannataja käimasolevas kohtuasjas on kütusefirma Lukoil, mis sai kahju üle miljoni krooni. Mullu juunis sõlmis end Optiva juhatuse liikmeks nimetav Simson Lukoiliga kliendikaardi lepingu, millega ta sai tankida üle 10 000 krooni väärtuses kütust ja kasutada muid teenuseid. Kaks päeva hiljem sõlmis Simson Lukoiliga ostu-müügilepingu, tankides kümneid tuhandeid liitreid kütust ilma selle eest maksmata.

Lukoil Eesti juht Aare Kaur polnud tol ajal ametis ega osanud eile kommenteerida, mil viisil Simson nii suure kütusevarguse toime pani.

Lukoili jurist Ilona Pihl on samuti ettevõttes uus inimene ega teadnud Simsoni tegudest rääkida.

Kas firma loodab üle 1 miljoni krooni Simsonilt veel kätte saada? "Alati loodame, me peame seda lootma! Kuidas see edeneb, ma ei tea," ütles Pihl.

Mullu 15. juunil astus Simson sisse arvutifirmasse Ordi, sõlmis krediidilepingu viie sülearvuti ja kahe autoadapteri ostuks 72 000 krooni eest. Seda raha pole Ordi siiani näinud.

Firmajuht pettuse unustanud

Domina World Traveli endine juht Marina Laikjõe Simsoni vägitükke enam ei mäleta. Firma keeldus küsimusi edastamast ettevõtte juhatuse liikmele, jurist Jarek Särgavale.

Aia- ja metsatehnikat müüvast Expomarketist pettis Simson välja aiatehnikat 39 966 krooni eest. Taivo Tilk Expomarketist ütles, et neil ei tekkinud sorava jutuga Simsoni suhtes kahtlust. Ka ei olnud Optiva OÜ kohta ühtegi maksehäirete märget Krediidiinfo koduleheküljel. Esimesed kahtlused tekkisid päeval, kui Tilk konkurentidelt kuulis, et Simson on ka teistes kohtades maad kuulamas käinud, ning imbus välja info, et klanitud ärimees kandis varem Ivo Siimsoo nime ning on seotud mitme petuskeemiga.

Järgnes kaks kuud igapäevaseid telefonikõnesid, milles Simson puistas nagu varrukast lubadusi arve kohe ära maksta.

Septembris sai Tilgal mõõt täis ja ta pöördus inkassosse, kus selguski, et neid on ninapidi veetud. Et Expomarket oma raha veel kunagi näeb, sellesse Tilk ei usu.

"Null! Häving! Unustatud juba," kirjutab ta kaotatud summad kooliraha arvele.

Tele2st õnnestus Simsonil välja kaubelda 24 kallist mobiiltelefoni koos liitumislepingutega summas 152 301 krooni. Äriturvalisuse juhi Kati Ambo-Vaheri sõnul jättis mees väga usaldusväärse mulje.

Kuna Simson ei ostnud kõiki telefone korraga välja ja külastas Tele2 esindusi korduvalt, ei tekkinud alguses tema suhtes kahtlusi, sest tavalistelt piirduvad petturid ühe tehinguga. "Lõpuks tekkis meil küsimus, mis firma see on, mis oma töötajatele nii palju kalleid telefone soetab," meenutas Ambo-Vaher. Viimasest tehingust Tele2 juba keeldus, nõudes arve kohest tasumist. Kui Simson arvet ei tasunud ja keeldus ka Tele2 esindajatega kohtumisest, tehti politseile avaldus.

Seda, et Tele2 oma raha kunagi kätte saab, Ambo-Vaher tõenäoliseks ei pea.

"Üllatav on see, et oma professionaalsuse juures on ta märkimisväärselt rumal, kasutades selliseks petuskeemiks oma õiget nime. Väga vastuoluline isiksus," lisas Ambo-Vaher.

Tallina Ülikooli professori Aleksander Pulveri sõnul on Ivo Simsoni näol tegemist machiavelliliku kelmiga, kelle moto on: eesmärk pühendab abinõu. "Küüniline inimene, kes väliselt on äärmiselt meeldiv, erakordselt hea mulje looja, suurepärane suhtleja, kes näeb inimesi läbi ning kohandab sellele vastavalt oma stiili, uskumatult hea manipulaator," loetleb ta machiavelli-tüübi omadusi. "Kui ta näeb, et tal on võimalus kedagi manipuleerida, siis ta teeb seda," selgitas Pulver.

Machiavelli-tüüpi ära tunda ei ole tema kameeleonliku kohanemisvõime tõttu praktiliselt võimalik. "Me saame seda alles pärast teada. Meie seas kõnnib neid veel ringi," hoiatab Pulver.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing