Jüri Mõis ei saa Kunda Hiiemäele tuulikuid ehitada

18. oktoober 2006, 18:29

Tartu Halduskohus rahuldas Härjapea Koja
taotluse tühistada Kunda Linnavolikogu otsus kehtestada Hiiemäe tuulepargi
detailplaneering.

Tuuleparki tahavad Kunda Hiiemäele ehitada selleks OÜ Oceanside'i asutanud tuntud ärimehed Jüri Mõis ja Jaan Tepp.

Planeering nägi ette muinsuskaitsealusele hiiemäele kahe tuulegeneraatori, teede, elektriliinide ja parkla ehitamise ning selle avamise auto- ja bussiturismiks. Samuti sooviti korrapärase niitmisega vältida hiiemäe metsa kasvamist ehk taastumist.

Kohus märkis, et Kunda linna otsuses puuduvad motiivid faktiliste asjaolude kohta, mis tingisid planeeringu kehtestamise. Sealhulgas puuduvad ka detailplaneeringu kehtestamise põhimotiivid. Samuti ei ole vaidlustatud otsuses korrektset ja täpset viidet otsuse aluseks olevale dokumentatsioonile ning otsuses pole selgitatud, kus ja kuidas on võimalik viidatud dokumendiga tutvuda. Seega on nimetatud volikogu otsus õigusvastane, teatas kohus.

Põhja-Eesti maausulisi ühendav Härjapea Koda pöördus kohtusse, kuna tuulepargi ehitusega oleks oluliselt kahjustatud hiit kui kultuurimälestist ning muudetud võimatuks selle kasutamine hiiena ehk põlisrahva pühapaigana. Eesti põliskultuuris on hiis terviklik puutumatu ja hingestatud maa-ala, kus on välistatud igasugune majandustegevus.

Maavalla Koja vanema Ahto Kaasiku sõnul pöördusid kodalased kohtusse viimases hädas. "Me püüdsime enam kui aasta jooksul jõuda linnaga koostööni. Pakkusime välja võimaliku arengukava hiiemäe seisundi ja ühtlasi linna elukeskkonna parandamiseks ning pakkusime oma abi selle teostamiseks. Samuti näitasime kätte võimalused tuulepargi rajamiseks mujale või väiksemas mahus. Kahjuks ei võetud meie ettepanekuid arvesse," ütles Kaasik.

Hiiemäe tuulepargi kehtestamise otsust kaitses kohtus lisaks Kunda Linnavolikogu esindajatele riigi maa-ameti lepinguline jurist Toomas Kutti.

Tartu Halduskohtu otsust on võimalik vaidlustada Tartu Ringkonnakohtus 30 päeva jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. October 2006, 18:29
Otsi:

Ava täpsem otsing