Eneken Laasme • 5. november 2006 kell 22:00

Naturaalkiust vaipu tehakse kas või banaanikoorest

Naturaalsest kiust vaipkate on hea mürasummutaja ja soojusregulaator, vaibakiud aitavad reguleerida ka ruumi niiskustaset. "Niiskel ajal imavad nad õhuniiskust sisse ja kuival ajal annavad seda välja," sõnab OÜ Alfalend tegevjuht Väino Rast.

Et inimene tunneks ennast mugavalt, ei tohiks pea ja jalgade vaheline temperatuur ületada 2,5 kraadi. Vaipkatte soojusisolatsioon on kuni kümme korda kõrgem võrreldes teiste põrandakattematerjalidega.

Ka tolmulestade hulk vaibastatud ruumides on väike, sest sealt ei pääse need õhku lendama, olles tolmuimejaga kergesti kättesaadavad. "Kõval põrandal lendavad tolmuosakesed kergemagi vibratsiooni korral," selgitab ASi Virmeton turundusjuht Mari Saarva.

Vaipkatet võib kombineerida ka kivi- ja puitpõrandaga, ühildades hubaseid puhkealasid funktsionaalsete liiklustsoonidega.

Tuntuim ja hinnatuim vaibamaterjal. Villavaip mõjub alati pehme ja hubasena. On antistaatiline ja nahasõbralik ning hea helisummutaja.

Kvaliteetsed villavaibad on väga vastupidavad, säilitades pikaks ajaks oma väljanägemise, kui neid õigeaegselt puhastatakse. Tänapäeval on saadaval täisvillased vaipkatted 4 meetri laiustes rullides. Populaarsed on looduslikes toonides viltpõhjaga vaipkatted, mis ei kriimusta põrandat, sellist katet on kerge paigaldada ja hiljem põrandalt eemaldada. Sobivad kontorisse, kuna neid on võimalik pesta ja need taluvad sigaretiotsa põletusi. Kontorisse ei soovitata õhukesi, väikese lõngakaaluga aasalisi villaseid katteid.

Kanepi ja lina niinekiuga sarnane taimne kiud. Saadakse troopilise taime chorchorus vartest. Pikk ja stabiilne kiud võimaldab kududa tugevaid ja jämedakoelisi materjale. Džuutkiust vaipkatted on suhteliselt pehmed ja õrnad. Värvitoon veidi varieerub, ka siis, kui kate on ühetooniline, kuna tegemist on naturaalse materjaliga. On kõige tundlikum määrdumise suhtes. Sobivad eluruumidesse, kus kulutus ja plekkide tekkimise oht on väiksem. Ka mööbliesemetest tekkinud pressimisjäljed taastuvad aeglaselt. Džuutkate aitab elimineerida veesoonte halbu mõjusid.

Saadakse subtroopilise kaktuselaadse taime agave sisalana lehtedest. On kõige vastupidavam looduslik vaibamaterjal, on naturaalne ja kergesti hooldatav. On hea soojusisolaator, süttimis- ja pleekimiskindel, kergesti puhastatav ja antistaatiline. Katted on mahedates looduslähedastes toonides ja peenekoelised. Koemustriteks on kas kalasaba või korv- ja nn Panama muster. Kasutada saab nii seinast seina vaipkattena kui ka valmisvaibana. Materjal tuleb kantida, muidu hakkab see hargnema. Kontorisse sobivad madala pinnastruktuuriga sisalvaibad, mida on lihtsam puhastada kui struktuurseid vaipu ja mis on käimiskoormusele vastupidavamad.

Saadakse kookospähkli koorest. On naturaalsed ja kergesti hooldatavad kattematerjalid, jämedakoelised ja robustsed.

Tänu rasvasisaldusele on see kiud antibakteriaalne. Need katted on mahedates looduslähedastes toonides. Koemustriteks on kas kalasaba või korv- ja nn Panama muster. Pleegitatud või värvitud kookoskiust tooted ei talu pikaajalist päikesevalgust. On kergelt karedad ja kuna kude on õhuke, siis ka suhteliselt "kõvad". Kookos segatuna villaga annab vaipkattele pehmust ja on mõnusam palja jalaga peale astuda. Kasutada saab neid nii seinast seina vaipkattena kui ka valmisvaibana. Materjal tuleb kantida, muidu hakkab see hargnema. Kontorisse sobivad lihtsasti puhastatavad ja käimiskoormusele vastupidavad madala kudumiga kookosvaibad.

Mererohi on randades kasvav heintaim. Mererohi ja mägirohi on atraktiivsed looduslikud kiud.

On kõige plekikindlamad katted, sest loomupäraselt on need kiud pealt siledad. Kootuna on kate reljeefne, kuna kiud ise on jämedad. Värvus võib olla kollakasbeež, roheline või punakaspruun.

Saadakse puitkiudmassist ja märjast tugevdusainest. Kasutatakse ka paber- ja puuvillakiu segu. Vaipade struktuur on väga peen, keerukate punutiste ja värvide kombinatsiooniga. Sageli on need määrdumise vastu pindmiselt töödeldud. Puhastamiseks võib kasutada ka tavalist kustutuskummi. Ei sobi ühiskondlikesse ruumidesse.

On kõige ürgsemateks põrandakateteks. Sobivad põrandale, on vastupidavad, kergesti puhastatavad ja hooldatavad. Enim levinud on meriino lambanahad (saadaval ka mitme kaupa kokku õmmelduna ja eri toonides värvituna) ja lehmanahad. Lambanahku on erinevas suuruses, 1-6 lambanaha suuruseni. Lehmanahku värvitakse ka eksootiliste loomade (sebra, kaelkirjaku, leopardi, tiigri jne) toonidesse.

On ülimalt pehme ja vastupidav, üks kaunimaid vaibamaterjale. Et siidvaibad sõlmitakse käsitsi, on nad väga kallid. Vastupidavus sõltub lõngade tihedusest. Nende valmistamiseks kulub kõige enam aega.

On väga erilised ja huvitavad, kuid määrduvad kergesti. Sobivad koduseks kasutamiseks, on koduses pesumasinas hõlpsalt pestavad.

Kulumiskindel põrandakate, mis põhineb 100% looduslikul toorainel: sideaineks linaseemneõli segatuna loodusliku vaiguga, täiteaineteks puidutolm, lubjakivipulber ja korgipuru.

Materjali annab kergesti lõigata, mis võimaldab luua huvitavaid põrandamustreid. Materjal tuleb täies ulatuses aluspinnale liimida ning vastupidavuse huvides korralikult vahatada, muidu võib pealiskiht kiiresti kuluma hakata. Niisketesse ruumidesse linoleumi ei panda. Paigaldatakse betoonist või muust siledast materjalist (nt kips- või saepuruplaat) aluspõrandale.

Veel tehakse vaipu bambusest, naharibadest, banaanikoortest, kanepist jt taimsetest kiududest, mida on võimalik kokku punuda.

Osa vaipkatteid sisaldab 10-30% naturaalseid kiude - nendes on ühendatud looduslike ja tehismaterjalide parimad omadused, näiteks villa pehmus ja sünteetilise kiu vastupidavus.

Selleks võivad olla kookos-harjasmatid või lehmanahast matid.

Kui kunagi ujutas Vändras tegutsenud Mistra vaibavabrik oma sünteetilisest lõngast ja lateksi järele lõhnava toodanguga üle kogu suure Venemaa, siis täna tulevad sealt tehasest vaid padjad ja tekid.

Kuid vaibatootmine pole Vändras soikunud. Aastaid tagasi valmisvaipade maaletoomisega alustanud OÜ Valley on tänaseks kasvanud suurimaks villasest ja linasest lõngast kootavate käsitöövaipade valmistajaks Eestis.

Nõudlus kauni ja vastupidava ning, mis peamine, naturaalse põrandakatte järele on tegevjuht OÜ Valley Aadu Juhkentali sõnul Eestiski pidevalt tõusnud.

"Kui hiljaaegu läks enamik meie toodangust piiri taha ning kodumaale jäid põhiliselt vaid disainerite ja sisekujundajate tellitud ning kavandatud vaibad, siis nüüd on seegi trend muutumas. Üha rohkem tuleb ka siit tellimusi," rõõmustab Juhkental.

Küsimusele, kui vastupidav on üks villane vaip, vastab Juhkental, et õige hoolduse korral kestab selline põrandakate väga kaua. Niikaua, et omanik jõuab ennem sellest pigem tüdida, kui vaiba väljanägemine vananeb.

Näiteks toob Juhkental oma firmas toodetud vaibad, mis viis aastat tagasi valmistati presidendilossi põrandate tarbeks ning toodi nüüd puhastusse. "Mõni neist nägi küll välja nagu uus," naerab ta.

Valleys toodetavate villasest ja linasest materjalist vaipade hind algab 1300 kroonist ruutmeeter ning võib keerukamate disainvaipade puhul küündida 4000 kroonini ruutmeeter.

Tehnilised võimalused aga lubavad valmistada vaipu kuni 5×13ruutmeetrise suurusega.

Vaata ka: www.valley.ee

Hetkel kuum