• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Arti Arakas - Edevalt kinnisvaras

  Rääkides Eesti ühe suurema kinnisvarafirmaga Arco Vara miljonäriks saanud Arti Arakasest teda tundvate inimestega, kerkib silme ette pilt korralikust Eesti mehest, kes, tõsi küll, võib teinekord ka endast välja minna. Ühelt poolt on ta hea pereisa ja tubli sportlane, kes Eestit esindavatele suusatajatele sadu tuhandeid kroone jagab ning ka ise talvel suuskadel liugu laseb. Teisalt aga kaalutlev ärimees, kes isegi kolleegidele ja partneritele ei halasta, kui oma tahtmist saada tahab.
  Arti Arakas pani Arco Vara nimelise firma püsti 15 aastat tagasi, olles ise toona vaid 23aastane. Nüüdseks on lihtsast kinnisvara vahendusega tegelenud kontorist - mis muide olevat esimesena taasiseseisvunud Eestis saanud maha kinnisvaratehinguga - kasvanud rahvusvaheline kontsern, mis ajab äri lisaks Balti riikidele ka Rumeenias, Bulgaarias ja Ukrainas.
  Hoolimata firma edust on selle asutaja ja üks omanikke Arti Arakas hoidunud ajakirjanduse eest varju. Tõsi, kui jätta kõrvale figureerimine Eesti n-ö vapra ja ilusana Kroonikas umbes aasta tagasi.
  Nüüd aga ei taha Arakas endast midagi rääkida, sest ka Arco Varal ei lähe viimasel ajal just kõige paremini. Katsed Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki teretuttavat telefonitsi Arco Vara kontorist tabada lähevad luhta, sest kord ei ühenda sekretär teda minuga ja kui palutakse meilile küsimused saata, jääb temalt neilegi vastus saamata.
  Päev hiljem, pärast seda, kui olen teinud paar kõnet Arakase mobiilile, helistab ta mulle üllatuslikult tagasi. Mehe hääl on ärev ja ta tundub endast väljas olevat Äripäevas ilmunud artiklite pärast, mis rääkisid sellest, et Arco Varal ei lähe enam sugugi nii hiilgavalt kui veel mõni aeg tagasi.
  "Minu persoon kui selline, see võiks jääda minu enda teada, olen nõus rääkima ettevõttest," ütleb ta parinal. Vastata tema süüdistustele peaaegu ei õnnestugi, sest mees on jutulaines kinni. Ta räägib, kuidas ajakirjandus on teda Kroonikas portreteerimisega kuritarvitanud, ning annab mõista, et ei taha sel mitte korduda lasta. "Meil kõigil on õigus privaatsusele. Räägin nii, nagu mõtlen, olen avatud ja suhtlemisaldis inimene, aga pean tajuma, et see, mis on kirja pandud, on objektiivne ja mu sõnu pole muudetud," sõnab ta enda kohta ning lausub kõne lõpetuseks, et usub, et ajakirjanik saab tast aru. Saan küll.
  Ka Arti Arakase hiljuti laevandusärisse sisenenud vend Viljar hoiab Arakase pere privaatsust kiivalt ning annab vestluse jooksul mõista, et kui midagi tema jutust avalikustatakse, ei maksa ajalehel edaspidisele koostööle enam loota.
  "Julgen viimase aja "koostöö" põhjal arvata, et Äripäev jätkab endale eelnevalt sihiks võetud suunal, kus Arco Vara ei näe põhjust kaasa minna," kirjutab kinnisvarafirma kommunikatsioonijuht Merle Väli vastuseks palvele saata ajalehele Arti Arakase CV.
  Tartus asuva ASi Ehitusfirma Rand ja Tuulberg üks partneritest Aivar Tuulberg seletab, et sarnaselt temaga on kolme poja isa Arakas viimasel ajal eriti hellaks tehtud ja sellepärast poeb ta avalikkuse eest peitu. "Ta sai oma edevusevajaduse aastaid tagasi rahuldatud. Nüüd on ta huvid väljaspool Eestit ja mõttetu oleks hakata end siin eksponeerima," räägib Tuulberg, kes tutvus Arakasega ajal, mil mobiiltelefone tuli kohvriga kaasas kanda ning iga mõistlik inimene alustas oma äriga.
  Kuidas täpselt semudeks saadi, Tuulberg enam ei mäleta. "Nii vähe, kui neid tegijaid tol ajal siin oli. Kuskil sattusime kokku," meenutab ta praegu 38aastast Arti Arakast, keda Tuulberg ütleb end kadestavat kui vägevat spordimeest. "Ta on tubli sportlane. Oskab tööd ja vaba aega nii hästi eristada ning leiab enda jaoks üllatavalt palju aega," märgib Tuulberg, lisades, et juba pikka aega pole kahekesi koos õlut joodud. Kas pereeluga on ka kõik korras? "Loomulikult. Lastega saab ka hästi läbi!"
  Arti Araka tuttavate sekka kuulub hulk spordiga seotud inimesi. Nii kirjeldab Eesti Suusaliidu president, reformierakondlane Toomas Savi hobisuusatajast Arti Arakat äärmiselt korrektse inimese ja osavõtlikult hea nõuandjana. "Ta on Otepää mees. Ostis sinna vist majagi, et olla loodusele ja kehalisele liikumisele lähemal," lausub Brüsselis Europarlamendi maja koridorides sagiv Savi, kelle koduerakond on saanud artikli peategelaselt poole miljoni kroonise annetuse.
  Sarnane mulje Arakast on jäänud ka Eesti suurima ehitusfirma Merko Ehituse omanikule Toomas Annusele: "Ta on toimekas."
  Suusahuvilise kinnisvaraärimehe heldet kätt ja avatud kukrut on lisaks poliitikutele tunda saanud ka olümpiavõitja Kristina Šmigun ja Jaak Mae, kellest viimasega käib Arakas suviti koos rullsuuskadel tiirutamas ning jõutrenni tegemas. "Noh, tema käib meiega, ütleme nii," räägib Mae ise ja lisab, et kuigi Arakas on ikka vaid harrastussportlane, jõuab ta oma ea kohta palju. Arakast kiitmast suusameister ei väsi ja nii kuuleb Mae suust kui sihikindel, lubatusi täitev ja otsekohene ta trennikaaslane on.
  "Tunnen teda juba aastaid. Ta on olnud mu hea isiklik sponsor," lisab Mae, kellega koos on Arakasel ka ühine firma OÜ Jackal. See tegeleb äriregistri järgi Arakase meelistöö kinnisvaraarendusega.
  23aastaselt kinnisvaraäri Arco Vara püsti pannud Arti Arakas on nüüdseks oma valdkonnas juba 15 aastat tegutsenud. Ja edukalt.
  Seda tõestab juba 30 tütarettevõttega rahvusvahelise kinnisvarafirma pea 476 miljoni kroonine käive ja 116 miljoni kroonine kasum eelmisel aastal, rääkimata ettevõtte kogu varade mahust - 1,5 miljardist kroonist. Nii on tehtud ka suured plaanid investeerida järgmise viie aasta jooksul viide riiki kokku 7,5 miljardit krooni, olles Tallinki kõrval Eestis üks suuremaid investeerijaid.
  Ometi on viimasel ajal eduloosse tekkinud mõrad. Hiljuti üritas Arco Vara taganeda mitmekümne oma korteriostjaga sõlmitud lepingust ning küsida inimeselt kallimat hinda kui algselt korteri eest kokku lepitud. Ka pole enam Arco Vara majandusnäitajad nii säravad kui varem - kolmanda kvartali lõpuks oli ettevõtte kasum vähenenud 32% võrreldes mullu sama ajaga ehk 55 miljoni kroonini. Põhjuseks mitu toppama jäänud projekti.
  15 aastaga on Arakas kogunud endale üpris suure varanduse. Äripäeva rikaste edetabelis hoiab ta 409 miljoni krooniga 56. kohta, edastades nii investeerimispankurit Joakim Heleniust ja laia haardega ärimeest Rein Kilki.
  Et elu vaid kinnisvaraäriga tegeledes üksluiseks ei muutuks, on Arakas koos oma kauaaegse partneri Richard Tomingasega ostnud Saaremaa Laevakompanii omanikult Vjatšeslav Leedolt neli parvlaeva, mis on lisaks mullu Silja Line'ilt soetatud laevale Vironia. "Meil on praegu kuus laeva. Meie ainult omame laevu. Opereerivad ja prahivad laevu ikkagi operaatorfirmad. Laevade hind kujunes pikkade läbirääkimiste tulemusel," rääkis Arakas mõni kuu tagasi.
  Tunnen teda juba 15 aastat ja alati on mul olnud hea meel temaga kokku saada ning rääkida mingitest asjadest. Ta võtab alati pikaajalised ja strateegilised suunad ning püüab kõik teha, et need plaanid täituksid.
  Kuigi me päris sõbrad temaga ei ole, on meil avalikud ja päris sirged suhted. Ma saan talle alati otse välja rääkida, mida mõtlen, kartmata, et ta seda kurjasti ära kasutab. Ta on ise ka väga otsekohese ütlemisega, vähemalt minuga suheldes.
  Kui oled Arco Vara taolise ettevõtte partneritega püsti pannud, pead kõva mees olema. 15 aasta sisse mahub Eestis väga erinevaid aegu, enamik nüüdseid hinnangute jagajaid ei kujuta ette, mis näiteks üheksakümnendate alguses toimus. Ja paljudki üheksakümnendatel edukatest jällegi lõpetasid kas hullumajas või karjääris.
  On tal nii oma saba, sarved kui ka sõrad, nagu kõigil meil. Esimest korda puutusime Artiga kokku Holostovi kinnisvaratehingut tehes, viimase suure kauba tegime paar kuud tagasi, kui poisid (Richard Tomingase ja Arti Arakase investeerimisfirma OÜ Euro Shipping - toim.) ostsid meie laevad ära. Kui nii pikalt oled äri teinud, ju siis usaldusvaru on mõlemapoolselt tekkinud.
  Ta tõmbas meil naha üle kõrvade ja müüs vastu meie tahtmist TOPi peahoone maha. Arti Arakas on edev mees, kes meeleldi pildile trügib. Ta sõidab ka ju Bentleyga ringi, kuigi see on nende mudelitest kõige väiksem ja välismaal kutsutakse selliseid lapsehoidjaautodeks.
  Kui ta oma edevuses kommentaari loo jaoks anda ei tahtnud, ju siis on ta Äripäevas pettunud. Eelmisel aastal ähvardas ta TOPi nõukogu liikmena, et kui teised liikmed vait ei jää, saadab ta Äripäeva nende järel nuhkima, kuna ajaleht pidavat talt peost sööma. Muidugi talle ei meeldi, kui tema ebaõnnestumisi kajastatakse. Raha loeb talle palju.
  Kuigi paberite järgi juhib Arco Vara Arti Arakase vend Viljar Arakas, on ettevõtte tegelik juht ikkagi Arti Arakas. Arco Varas maksab tema sõna kõige enam ja kui Artiga on midagi kokku lepitud, siis asi peab.
  Minule teadaolevalt ei ole Arti küll kunagi Arco Vara partneritele käkki keeranud. Kui Te TOPi asja kohta küsite, siis ma küsin vastu - mis käkk see on?
  Inimesena on Arti Arakas mulle jätnud küll pigem tagasihoidliku kui edeva inimese mulje.
  Autor: Gert D. Hankewitz
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Vandeadvokaat energeetikast: erakapital suudab, andku riik vaid võimalus
Energiakriisi lahenduseks saab riik muuta suhtumist suurprojektidesse, kirjutab advokaadibüroo Sorainen partner, vandeadvokaat Paul Künnap.
Energiakriisi lahenduseks saab riik muuta suhtumist suurprojektidesse, kirjutab advokaadibüroo Sorainen partner, vandeadvokaat Paul Künnap.
Aasia turgudel lõppes viis päeva kestnud langus
Pärast viis päeva kestnud langust on Aasia turud täna tõusnud, sest Hiina lõdvendas rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Pärast viis päeva kestnud langust on Aasia turud täna tõusnud, sest Hiina lõdvendas rahapoliitikat, vahendab Reuters.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks tõusis aastaga ligi veerandi
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2021. aasta detsembris 2020. aasta sama kuuga võrreldes 24,7 protsenti, teatas statistikaamet.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2021. aasta detsembris 2020. aasta sama kuuga võrreldes 24,7 protsenti, teatas statistikaamet.
Tallinna linnaettevõtte juhatuse liige sai süüdistuse
Äsja kohtusse saadetud Saaremaa Laevakompanii kriminaalasjas sai teiste seas süüdistuse ka ettevõtte nõukogusse kuulunud Lennart Viikmaa, kes viimased aastad on olnud ametis Tallinna Linnatranspordi juhatuses.
Äsja kohtusse saadetud Saaremaa Laevakompanii kriminaalasjas sai teiste seas süüdistuse ka ettevõtte nõukogusse kuulunud Lennart Viikmaa, kes viimased aastad on olnud ametis Tallinna Linnatranspordi juhatuses.