Venemaa transiidiärimehed tahavad Eesti kodakondsust

08. detsember 2006, 08:24

Venemaa transiidiärimehed Andrei Filatov ja
Rustam Aksenenko ning Tšetšeenia eksliidri kaasa Alevtina Dudajeva on
kõmulisimad nimed nende 13 hulgas, kellest kümnele kingib valitsus jõuludeks
eriliste teenete eest kodakondsuse.

Kandidaatidest skandaalseim on Vene naftatransiidifirma Severstaltrans Grupi tegevjuht ja osanik Filatov, kes hoiab Venemaa rikaste edetabelis 222. kohta oma kuni kahe miljardi krooni suuruse varandusega, kirjutas Postimees.

Transiidiärimehe protežeerija otsustaval valitsuse istungil on majandusminister Edgar Savisaar, kellele Filatov kirjutas Eesti Ekspressi andmetel oma käega ja eesti keeles avalduse toetada tema taotlust kodakondsuse saamisel.

Kui Postimees tutvustas eile passikandidaatide nimekirja endisele peaministrile Juhan Partsile, pani teda kõige enam pead vangutama just see, et Savisaar on Filatovi nimekirja pannud.

«Ta on neist kõige murettekitavam persoon,» ütles Parts. «Tekib küsimus, millised kokkulepped on tehtud mehega, kes esindab Kremli ekspansiivset majanduspoliitikat nn lähivälismaal.»

Teine majandusministri kandidaat Eesti passile on Balti laevaremonditehast haldava BLRT Grupi üks juhte Anatoli Gruba. Taotluses seisab, et tegemist on 30-aastase staažiga ja ühe esimese laevaremondi kuraatoriga Eestis, tänu kellele usaldatakse Euroopa laevaomanike seas üha enam siinset remondikvaliteeti.

Rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo on kandidaadina üles seadnud teise transiidiäriga rikkust kogunud mehe – Rustam Aksenenko.

Tegemist on Venemaa endise raudteeministri pojaga, kes tõusis meedia huviorbiiti sellega, et ostis mullu maailmakuulsate semiootikute Juri Lotmani ja Zara Mintsi arhiivi ning kinkis selle Tallinna Ülikoolile.

Rummo toetuse on saanud veel Eesti-Tšehhi kaubandussuhete arendaja Igor Burlakov ning ärimees ja korteriühistute tegevust korraldav Sergei Sergejenkov.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. December 2006, 08:23
Otsi:

Ava täpsem otsing