Vene äriilma uperpallid

Tõnis Arnover 19. jaanuar 2007, 00:00

Kui Londonis suri Jukose üks osanikke Juri Golubev, tekkis kohe kahtlus, et tegemist ei saa olla loomuliku surmaga. Kui Prantsuse politsei vahistas Prantsusmaal sõpradega pidutsenud Vene miljardäri Mihhail Prohhorovi, levis kuuldusi, et tegu võib olla energilise presidendikandidaadi Nicolas Sarkozy PR-kampaaniaga Courcheveli "puhastamisel". Ja kui Moskvas arreteeriti pankur Aleksei Frenkel, keda prokuratuur süüdistab keskpanga asepresidendi Andrei Kozlovi mõrva tellimises, hüüdis too: "Ma olen šokis, see ei ole ju tõsi!"

Vene miljardär Mihhail Prohhorov vahistati möödunud nädalavahetusel Alpi suusakuurordis Courchevelis sutenöörluse süüdistusega.

Pärast ülekuulamist ta vabastati, kuid uurimine jätkub.

41aastane Mihhail Prohhorov on maailma suurima niklitootja Norilsk Nickel ja Venemaa suurima kullatootmisfirma Polyus Goldi suurosanik, kes Forbesi maailma rikaste edetabelis on 89. kohal.Praegu on Prohhorov ka Norilsk Nickeli peadirektor, kuid Vene ajakirjanduse andmeil tahab ta kevadel tegevjuhtimisest taanduda.

Prohhorov on tuntud laia eluviisi ja vägevate pidude poolest, mis isegi Vene uusrikaste seas laineid löövad. Vahistamine toimus Prantsusmaal Courchevelis peetud peo järel. See Alpi suusakuurort on Prohhorovi üks lemmikpaiku Saint Tropezi ja Moskva kõrval ning tal on seal suvemaja.

Prohhorov oli kutsunud keeglivõistlusele umbes 70 Vene noort ja edukat uusrikast. Alkohol voolas ojadena. Edasi jätkus pidu hotellis Byblos. Sealt viisidki Prantsuse politseinikud 26 inimest varahommikul ülekuulamisele. Haarangu põhjuseks oli 16 neiukest, kes olid toodud Venemaalt peokülaliste meelt lahutama.

Prostitutsiooni uurimine oli alanud juba 2005. aasta veebruaris, kui Prantsuse politsei tabas ühe austerlase, kellelt leiti "eksportneidude" kataloog. Uurimisel selgus, et too austerlane töötas firmas VIC Travel, mis korraldas tüdrukute lende Moskvast Courcheveli. Prohhorov langes kahtluse alla seetõttu, et tema naistuttavate reise korraldas just VIC Travel.

Läinud nädalal leiti oma Londoni korterist surnuna naftafirma Jukos üks ülesehitajaid 64aastane Juri Golubev.

Londonis tehtud lahangu põhjal öeldi, et ta oli surnud südameinfarkti, kuid Venemaa peaprokuratuur kahtlustab vägivaldset surma ja nõuab asja uurimist.

Kahtlust äratab tema surmaeelne käitumine. Jõulude paiku ütles Golubev sõpradele, et sõidab Hiinasse põlve ravima. Vaevalt Hiinasse jõudnud, tundis ta end halvasti ja naasis Venemaale. Seal läks tema enesetunne järjest hullemaks ja ta otsustas koos naisega Londonisse sõita, kus olevat rahulikum.

Ta jäi oma Londoni korterisse, abikaasa aga sõitis edasi Kanadasse, kus elab nende tütar. Korterist Juri Golubev surnuna leitigi - ta istus tugitoolis, teleripult käes.

Golubev on üks Jukose ülesehitajaid, selle hing, nagu ütleb endine Jukose asepresident Aleksandr Temerko. Töötanud 1970.-1980. aastal NSV Liidu kaubandusesindajana Kanadas, sai ta selgeks lääne ärikultuuri. 1990. aastate algul nõustas ta Jukose juhti Sergei Muravlenkot. Kui Mihhail Hodorkovski Jukose erastas, kuulusid Golubev ja Muravlenko 4,5 protsendiga Menatepi aktsionäride hulka.

Kokku töötas Golubev Jukoses kümme aastat ja on ilmselt selle ainus juhtkonna liige, kellele ei ole Jukose kohtuasjades süüdistust esitatud. Kuid Venemaa peaprokuratuur on teda kogu aeg üheks tähtsaks tunnistajaks pidanud.

Praegu on alanud Hodorkovski ja tema äripartneri Platon Lebedevi uus kohtuprotsess, kus neid süüdistatakse Jukose tütarfirmade kaudu raha firmast väljapumpamises ja rahapesus. Süüdimõistmise korral võib Hodorkovski vanglakaristus pikeneda 15 aasta võrra.

Eelmisel nädalal vahistati Venemaa peaprokuratuuri nõudel 35aastane pankur Aleksei Frenkel, keda kahtlustatakse Venemaa keskpanga presidendi esimese asetäitja Andrei Kozlovi mõrva tellimises.

Kozlov tapeti eelmisel aastal Spartaki spordikompleksi juures.

Kozlov oli algatanud jõulise Vene panganduse puhastamise kampaania, et vabaneda rahapesust ja maksupettustest, paljudelt pankadelt võeti tegevusluba.

Nende seas oli keskpank võtnud tegevusloa VIP Bankilt ja Sodbiznesbankilt. Aleksei Frenkel oli seotud mõlemaga, esimeses oli ta tegevdirektor ja teises kaasasutaja. Enne seda oli Frenkel oma pankade kaitseks keskpangaga pikalt kohut käinud. Sodbiznesbanki juht Aleksandr Slesarev lasti koos perega 2005. aastal maha ja Venemaal on juba mõnda aega levinud spekulatsioonid, et see pank on olnud Kozlovi mõrvaga seotud.

Frenkeli-vastased süüdistused hakkasid hargnema restorani Trish ühe omaniku Liana Askerova tunnistuste põhjal. Naine väitis, et oli Frenkeli palvel pöördunud oma äripartneri, Ukraina ärimehe Boriss Šafrai poole, kes omakorda oli abi palunud allilma autoriteedilt Bogdan Pogorževskilt. Too palkaski Kozlovi mõrva toime pannud kolm ukrainlast. Askerova tunnistas uurijale, et Frenkel oli lubanud Kozlovi kõrvaldamise operatsiooni eest 300 000 dollarit.

Möödunud esmaspäeval andis Moskva kohus Frenkeli vahistamise käsu. Süüdimõistmise korral võib ta saada eluaegse vanglakaristuse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing