Kaido Einama • 25 jaanuar 2007

Tõukekelk on tagasi - seekord matkaradadel

Nõukogude päritolu, istmega tõukekelk leidus veel paarkümmend aastat tagasi pea igas talumajapidamises. Siis tuli aga autoajastu ja Soome kelguna tuntud tõukekelguga sõitsid vaid üksikud fanaatikud. Nüüd võib öelda, et uute ja moodsate kelkude tulekuga on tagasi ka tõukekelgu ajad - nende kelkudega saab minna näiteks matkale.

Moodsatel, terasest kelkudel pole mobiilsuse ja kiiruse huvides enam ees istet, see-eest on sportlikul liikumisvahendil hea juhitavus. Libedal jääl hästi tõugates ulatub kelgu kiirus 40 kilomeetrini tunnis.

Lõuna-Eestis tõukekelgumatku korraldav Levo Tohva OÜst Matkajuht on ostnud mitukümmend moodsat Soome kelku. Nüüdisaegse tõukekelgu - inglise keeles kickspark - raam ja jalased on valmistatud eriterasest. Kuigi sõna teras kõlab raskelt, kaalub kelk Tohva ütlusel kõigest kuus kilo.

Moodsa kelgu jalase tallad on vahetatavad. Kinnitrambitud lume peal liikumiseks kasutatakse 36 mm, lahtisel lumel liikumiseks 56 mm taldu ja jääl liikumiseks spetsiaalseid jääjalaseid, kirjeldab Tohva mugavaid ja kiireid talveliikureid.

Algselt disainiti moodne tõukekelk võistluste tarbeks. Tasasel pinnal ehk jääl saavutatakse suur kiirus tänu kergele kelgu kaalule ja disainile. Spordist edasi levis tõukekelgu kasutusala ka matkamisse.

Soomes pole haruldased ka pikad, kuni saja kilomeetri pikkused tõukekelgumatkad.

OÜ Matkajuht pakutavate tõukekelkude jalased on vahetatavad, nii et takistuseks pole ei paks lumi ega kiilasjää. Vastavalt pinnasele pannakse kelgule kas või matka ajal alla õige jalas.

Tõugatakse, nagu ikka, jalaga korralikult eest hoogu võttes ja nii kaugele taha välja libistades, kui vähegi annab. Lausa kiilasjääl ja eriti sula ajal võib talla alla kinnitada ka metallist tõukuri või kasutada naeltega jalanõusid.

Soomes tehakse tõukekelguga ka võistlusi, kulgetakse talvistel libedatel rattateedel ning käiakse mitmepäevastel matkadel nii libedal külavaheteel kui ka jäätunud veekogul. Viimastel aastatel on sportlik tõukekelk ilmunud tagasi ka maanteede äärde, teeservasid hoitakse tõukekelguga liiklejate jaoks spetsiaalselt soola- ja liivavabadena.

Eesti külapildis jääb Soome kelku aina vähemaks, kuid peagi võib nende aeg tagasi tulla - Soome kelke polnud vahepeal lihtsalt kuskilt saada.

Need sportlikud ja kiired kelgud, millega matkale minnakse, on maainimestele kalli hinna tõttu mittesobivad, kuid poodidesse on jõudnud ka odavamaid mudeleid.

Ligi 400 krooni eest saab vanast tuntud Soome kelgust küll märkimisväärselt pisema, kuid samasuguse puust istmega liikumisvahendi. Sellega võib libedal metsateel kulgedes poes käia ja miks ka mitte väikeseid jää- ning metsamatku ette võtta.

Arvatavasti on juba mõne talve pärast Soome kelk Eestis taas populaarne, seda nii sporditegijate kui ka igapäevaliikujate seas.

Hetkel kuum