Eneken Laasme • 27 veebruar 2007

Väikeköök eeldab läbimõeldust tehnilistes eeltöödes ja kujunduses

Kaasaegne väikeköök on sirge tööpind, kus kõik asjad on käe-jala juures. Sellise napi lahenduse saamiseks tuleb kokku mängida voolu-, vee- ja ventilatsioonisisendid ning ülimalt läbimõeldud kujundus.

"Köögitehnika võiks olla sisseehitatud, sest nii ei teki üleliigseid pragusid ning samas on sobib see paremini mööbliga," soovitab ASi Köögimaailm kaupluse juhataja Raivo Reiman.

Külmik peaks jääma köögi ühte otsa, pliidist ja valamust mõlemale poole peaks jääma tööpinnad. Kui köögis on ka nõudepesumasin, võiks see asuda valamu kõrval.

Et kõike seda saavutada, peab juba köögikohta kavandades ja tehes arvestama, kuhu paigutada elektrikontaktid, kuidas vedada juhtmed ning vee- ja kanalisatsioonitorustik. Samuti ei saa unustada tulevast õhupuhastit teenindavat ventilatsioonitorustikku.

Kuna väike kööginurk on tänapäeval sageli ka elutoa osa, mahutab see kogu tarviliku köögitehnika - külmiku, ahju, pliidiplaadi, suurema nõudepesumasina. Lisaks on sellise lahenduse puhul oluline ka korralik väljatõmmatav õhupuhasti. Alles seejärel saab asuda kööki möbleerima.

Arens-Mööbli Tartu maantee salongi juhataja Aune Meelind leiab, et mikrolaineahju saab peita külmikutorni mikrotõstukiga ukse taha. Uksega võib ära varjata ka valamu kõrval asuva väljatõmmatava käterätiriiuli.

Suhteliselt nappi sahtlimahtu kompenseerib aga mahuka karusselliga nurgakapp. Samuti saab vajalikku kapipinda juurde ülemiste kappide topeltreaga.

Karkassid ehk kappide korpused võiksid olla aga tugevast ABS-äärekandiga melamiinist. "Kõrgläikega kaetud MDF-kapiuksed on mitte üksnes eksklusiivse välimusega, need ka kaitsevad ja neid saab kergesti hooldada," tõdeb Meelind.

Kõrgsurvelaminaadist tööpind ning metallikplastist ja roostevabast terasest kappide vaheline tagasein ja sokkel on vastupidavad ja lihtsalt hooldatavad. Samuti on kergelt hooldatav õhupuhasti toru kate.

Meelinnu veendumust mööda peab iga köögi kompositsiooni- ja värvilahendus harmoneeruma kogu ruumiprogrammiga. "Soovitan lihtsust ja aegumatut vormi, naturaalseid materjale ja kvaliteeti. Nagu öeldakse, vähem on rohkem."

Köögimööbli puhul on Reimani sõnutsi määravaim uste toon. Vähem näitavad oma värvi karkass ja tööpind. Seega võiksid kappide uksed olla heledad, karkass tumedam.

Hetkel kuum