Reedel esitas Rootsi valitsus parlamendile taotluse vähendada riigi osalust kuues firmas, millest üks on praegu täielikult riigile kuuluv alkoholimonopol Vin&Sprit. Lõviosa firma tulust annab Absolut Vodka, mida turustatakse 126 riigis ning mis on müügikäibelt maailma kvaliteetviinade esikolmikus.
Rootsi alkoholimonopoli väärtuse on investeerimispangad hinnanud 4,3 miljardile eurole ehk 67 miljardile Eesti kroonile, mis Vin&Spriti tegevjuhi Bengt Baroni sõnul on kõigest "konservatiivne hinnang". Üksi Absolut Vodka kaubamärk on investeerimispanga Lehman Brothers hinnangul väärt 43-58 miljardit Eesti krooni.
Absolut Vodka alguslugu läheb tagasi 1879. aastasse, mil Rootsi moodsale viinatööstusele aluse pannud Lars Olsson Smith tõi turule puskariõlidest puhastatud viina Absolut Renat Brännvin. Tõeline müügiedu tuli aga siis, kui vana kaubamärk 1979. aastal Absolut Vodkaks ümber ristiti ning viina hakati villima vanalt apteegipudelilt isikupärase vormi saanud taarasse.
Lisaks heale reklaamile oli rootslastel ka õnne - USA turule mindi just 1979. aastal, kui Vene väed olid Afganistani tunginud ja Vene viin USA turul ebapopulaarne. Enne seda pidi Vin&Spriti viinatootmine peaaegu hingusele minema, kui rootslased hakkasid välisreisidelt järjest rohkem alkoholi kaasa tooma.
Absolut Vodka tootmine on tihedalt seotud Rootsiga, mistõttu töötajad ei karda omanikuvahetuse järel töökohtadest ilma jääda. Iga viinatilk valmib Ahusi linna ja selle lähistele rajatud tehastes, kus on kasutusel veel mõned 1906. aastal viinatehase avamise ajast pärit seadmed. Viimastel aastatel on tootmisesse investeeritud sadu miljoneid kroone, mis on Absolut Vodka tootmisvõimsuse kasvatanud 125 miljonile liitrile aastas. Seda on enam kui 1,1 miljardit pudelit.
Vin&Sprit on heas korras, kasumlik ja tugeva turupositsiooniga firma ning juba on mitu välismaist alkoholikontserni ostuhuvist märku andnud. Financial Times kirjutas eile, et rummitootja Bacardi on Rootsi valitsusele juba vastavasisulise kirja läkitanud. Samuti on huvi tunnistanud Prantsuse Pernod Ricard. Parimad väljavaated arvatakse aga olevat USA firmal Fortune Brands, millel on praegu Rootsi alkoholimonopoliga ühisfirma Absolut Vodka turustamiseks.
Finlandia Vodka ameeriklaste portfellis
Soome tuntuim alkoholimark Finlandia Vodka on 2004. aastast täielikult USA alkoholikontserni Brown-Forman portfellis.
Toona ostis USA firma viimased 20% Soome riigifirma Altiaga kahasse loodud ettevõttes Finlandia Vodka Worldwide, mis pidi Altial aitama katta margi reklaamimiskulusid.
Soomlastele jäi aastani 2017 Finlandia Vodka valmistamise ainuõigus.
Ka Soome riigil on Paavo Lipponeni valitsuse ajast õigus alkoholimonopolis riigi osalust vähendada, kuid seda pole tehtud ja praegu ei ole teema aktuaalne.
Ameeriklaste toel on Finlandia Vodka tuntus kasvanud, kuid müügiedult on Absolutile alla jäädud. Küll aga on Altia seadnud ambitsioonika eesmärgi saada aastaks 2010 Põhja-Euroopa suurimaks alkoholikontserniks. Lisaks alustas firma etanooli tootmist.