Luman jätab tuntud trahteri nimeta

Ralf-Martin Soe 09. märts 2007, 00:00

Pärnumaa trahteri Kuld Lõvi omanik Aivo Karu sai hiljuti ASi Nordecon esindajalt Reet Saksalt advokaadibüroost Raidla ja Partnerid nõude lõpetada kaubamärgi kasutamine. Kaubamärk on 2006. aasta lõpu seisuga registreeritud patendiametis ainuõiguslikult Nordeconile, mille juhatuse esimees on Toomas Luman.

"Identiteedivarguse eesmärk on panna Eesti rahvale enam kui 200 aasta jooksul mällu salvestunud legendaarse meelelahutuskoha nimi oma uuele Tallinna hotellile," kommenteeris trahteri omanik Karu. Mehe sõnul on Pärnumaal asuv kõrtsihoone kahesaja aasta jooksul valdavalt kandud nime Kuld Lõvi. Seda nii eesti, vene kui ka saksa keeles. Hoone on samuti 1998. aastast muinsuskaitse all nimega Kuld Lõvi.

"Meie oleme olnud täiesti eetilised, me ei ole kellegi kaubamärki üle võtnud. Üle saab võtta seda, mis kellelegi kuulub," kommenteeris Nordeconi juhatuse esimees Toomas Luman.

Luman rääkis, et nad lasid äärmise hoolega teha juriidilise analüüsi, et nad kedagi patendiga ei riivaks. "Kontrollisime isegi seda, et patent ei riivaks Tallinnas esimese Eesti Vabariigi ajal tegutsenud hotellrestorani Kuld Lõvi ega Tartu samanimelise restorani Kuld Lõvi omanike pärijaid."

Lumani sõnul üritab Karu teda hoopiski šantažeerida. "Ta (Aivo Karu - toim.) on alles hiljuti selle trahteri avanud, enne oli see käibest väljas. On võimalik, et ta polegi üritanud Kuld Lõvi kaubamärki pidada, ainult selle peal äri ajada."

Luman kinnitas, et nad ei allu väljapressimistele ega kavatse loobuda õigusest kaubamärki ainuisikuliselt kasutada.

Igatahes triivib juhtum kohtusse. Karu suhtles ka nõude esitanud advokaadibüroo Raidla & Partnerid esindajatega, kes ütlesid, et nemad lähevad asjaga kohtusse ja las kohus otsustab.

Muu hulgas kuulub Raidla & Partnerite juhatuse esimees Jüri Raidla ka Nordeconi nõukogusse.

Karu sõnas, et teda ei häiri, kui teised kasutavad kaubamärki Kuld lõvi, näiteks on nad kokku leppinud ühiselt nime kasutamises Pärnumaal asuva Kuldlõvi elamurajooniga.

Aga oma trahterit sooviks Karu endise nimega edasi pidada.

Toomas Lumani firma on esitanud nimest loobumise nõude ka kinnisvarafirmale, kes arendab Pärnumaal Kuldlõvi elamurajooni.

Viiburi Kinnisvarale on esitanud analoogilise nõude ASi Kuldlõvi nimel neid esindav advokaadibüroo Raidla & Partnerid, kommenteeris Kuldlõvi elamurajooni Pärnumaal arendava Viiburi Kinnisvara juht Virve Pichen.

Kui Nordecon sai ainuõigusliku patendi restorani ja hotelli klassis nime kasutamiseks, vaidlustas patendiamet sama nime taotluse kinnisvara klassis ainuõiguslikuks kasutamiseks.

Picheni sõnul on nad vaidlustanud Kuld Lõvi kaubamärgi registreerimise tööstusomandi apellatsioonikomisjonis. Ta lisas, et loomulikult tahavad nad elamurajooni arendust Kuldlõvi nime all jätkata.

Luman kinnitas, et nemad üritavad kinnisvara klassis ikkagi ainuõiguslikku patenti saada.

Ei saa öelda, et tegemist oleks laialt levinud tegevusega, kuid aeg-ajalt siiski juhtumeid on.

Selliste juhtumitega tagantjärele võitlemine on tihti lootusetu ja alati kulukas.

Tuletame meelde näiteks ajakirjandusest läbi käinud Lidli ja Säästumarketi vaidlust, mis lõppes küll kohtulahendita, Lidl eelistas turult taanduda.

Seetõttu paneb patendiamet alati ettevõtjatele südamele, et nad ei jätaks oma kaubamärke kaitseta. Riskid on maandatud, kui kõigepealt esitada kaubamärgi registreerimise taotlus, soovitavalt oodata ära ka kaubamärgi registreerimine ning alles seejärel tutvustada oma kaubamärki avalikkusele.

Lisaks on võimalik asjast huvitatul vaidlustada registreering kohtus.

Kuna enamikule eestlastele seostub nimega Kuld Lõvi Pärnu trahter, tundub kaubamärgi ülevõtmine ebaeetilisena. Kahetsusväärsust lisab see, et Nordeconi juhid on juhikohtadel eetilisele ärile tähelepanu pööravas kaubanduskojas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing