Mõtisklus turvalisest salaaiast

Tiina Kolk 16. märts 2007, 00:00

Ka sel näitusel kujutab Jarõna Ilo oma suuremõõtmelistel söejoonistustel looduslikke vorme - puid, lilli, teokarpe - esmapilgul väga lihtsaid objekte.

Kui näiteks võtta pihku üks merikarp ja tõsta see silmade kõrgusele ning hakata sellega suhtlema, satume aga kotta, lossi… salaaeda.

Niisugune maailm avaneb ka iga lilleõit või puukoort silmitsedes…

Lapsed märkavad seda kohe, aga millegipärast täiskasvanuks saades kaob meil see oskus kuhugi, meil pole sageli aega või tahtmist seda maailma märgata.

Ometi on igal inimesel hinges salaaed, kus on peidus tõelised väärtused ja kuhu me aeg-ajalt astume, saamaks lohutust või kindlustunnet, mõtiskleb kunstnik.

Kiievis kasvanud Jarõna Ilo turvalise salaaia üks rajajaid oli tema vanaema, kelle juures Ukraina külas möödusid tüdruku lapsepõlvesuved. Kirgliku aedikuna külvas memm loodusearmastust ka tulevase kunstniku tõekspidamistesse, õpetas teda taimi ja nende raviomadusi tundma. Vanaemalt saadud teadmisi on Jarõna ka teistele janud. Paar aastat tagasi pälvis Jarõna Ilo Norrasse Sirdali koduloomuuseumi alale loodud ravimtaimeaia eest sealse kultuuripreemia.

Pikka aega Eesti Kunstiakadeemia õppejõuna tegev olnud ning virtuoosliku joonistajana tuntud jarõna Ilo on "Salaaia" pildid teostanud inglise ja hiina päritolu naturaalse puusöega.

Hiina sütt ta alles õpib tundma, aga need esimesed katsetused on lummavad, viitamaks selle materjali avaratele võimalustele.

Ilo mustvalges maailmas on peidus lõputult värve, neid pilte vaadates võib hoomata täiuslikku naudingut, mida joonistamine kui tehnika loojale pakub, tema tööd kutsuvad üles märkama ja hindama ilu meie ümber.

Muide, teadmiseks neile, kes huvituvad joonistamisest - Jarõna Ilo kunstitunnid toimuvad Haus Galeriis igal kolmandal laupäeval. Soovijad on ka sel laupäeval oodatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing