Kümnendik veofirmadest rendib veokeid ja haagiseid

Ketlin Priilinn 20. märts 2007, 00:00

Trailway kaubamärgi all tegutseva haagiserendifirma tegevjuht Peep Nork nendib, et peamiselt rendivad haagiseid transpordifirmad, vahel ka eraettevõtjad.

"Näiteks Taanis kasutatakse 90% ulatuses renditud haagiseid ja vaid 10% kuulub firmadele endile," lausub Nork.

"Eestis on olukord hetkel veel vastupidine, kuna meie inimestele meeldib asju omada, ent ma usun kindlalt, et tendents hakkab peagi muutuma - veel kümne aasta eest polnud kellelgi renditud haagiseid, praegu on neid aga juba 10%."

"Kõige pikem rendiperiood on kolm aastat," räägib Nork. "Muidugi võib rentida ka päris lühikeseks ajaks, kõige vähem üheks kuuks. Lühemaks ajaks rentida pole otstarbekas, kuna omajagu aega kulub haagisel ka kliendini jõudmiseks."

Norki arvates on rentimise kõige suurem pluss, et firma ei pea kulutama raha kallite masinate peale. "Haagise rentimine on kindel ja turvaline lahendus," sedastab Nork optimistlikult. "Rendimakse püsib iga kuu muutumatuna. Ei ole vaja muretseda näiteks ootamatu remondi peale kuluvate üüratute summade pärast."

Pealegi pole ettevõtetel sageli piisavalt vahendeid haagiste väljaostmiseks ning ka liisinguid ei anta niisama kergesti. Rentijate jaoks on asi veidi lihtsam.

Norki hinnangul sõltuvad rendihinnad peamiselt haagise tüübist. "Näiteks külmik-poolhaagise rentimine maksab 800 krooni ööpäev," kirjeldab ta. "Konteinerhaagise ööpäevane rent on 350 krooni ning tenthaagistel ligikaudu 400 krooni."

TIP Trailer Eesti OÜ juhataja Ilmar Kuke kogemust mööda rendivad põhiliselt suured transpordi- ja logistikafirmad. "Meilt saab haagiseid rentida ühest päevast kuni 10 aastani," ütleb Kukk. "Reeglina jäävad keskmised rendiajad siiski ühest päevast maksimaalselt 4 aastani." Ka tema sõnul sõltub rendihind haagise tüübist.

"Kardin-tentpoolhaagise ja tenthaagise lühiajaline rent maksab 320 krooni ööpäevas," selgitab ta. Pikaajalise rendi hinnad on Kuke andmeil reeglina odavamad.

Kuke jutu järgi on rentimine ettevõtetele kasulik peamiselt riskide maandamiseks. "Näiteks kui oled masina liisinud, võib hiljem tekkida probleem selle maha müümisega," märgib Kukk. Samuti lisab ta, et rentides on haagiseid lihtsam vajaduse korral vahetada.

Nagu jutustab Baltic Auto OÜ logistik Andre Kull, on nende firmas mindud korraga kahte teed.

"Põhimõtteliselt on loodud kaks üksust - esimene, mis kasutab ainult liisitud veokeid ja haagiseid ning teine, kus on renditud nii auto kui ka haagis," selgitab ta. "Teine variant on küll esimesest veidi kallim, kuid risk on omakorda tunduvalt madalam."

Meie ettevõttes kasutatakse haagiste renti eelkõige seetõttu, et tegemist on äärmiselt mugava lahendusega.

Kui midagi katki läheb, jäävad ära igasugused kulutused remondile. Samuti on eeliseks, et ettevõte ei pea oma kapitali kalli masina alla kinni panema. Endal on lihtsalt märgatavalt kergem, saab tegeleda teiste probleemidega kui autode remont või kummivahetus. Teeme juba pikemat aega koostööd Allando Trailwaysiga ning oleme selle koostööga igati rahule jäänud. Kui autodega midagi juhtub, suudavad nad asja alati kiiresti korda ajada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing