"Välitingimustesse mõeldud vineer erineb sisetingimustesse mõeldud vineerist viimistluse ja liimi poolest," selgitab Reval Timber OÜ juhataja Raivo Mitt. Kui sisevineeri ristuvad kihid liimitakse kokku valge liimiga, siis välisvineeri punakat liimiga, mis on verevate triipudena näha ka plaadi lõikeservas.
Fassaadivineeri ilmastikukindlust aitavad tema kinnitusel tagada spetsiaalne servavärv, peits ja kattevärv.
Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektori asetäitja Märt Riistopi sõnul aga ei ole kõrgendatud niiskuskindlusega vineer tingimata veekindel. Tema seletusel on sellise vineeri tahvliservad ilmastiku suhtes kõige õrnemad. Seetõttu peaksid servad olema kaitsva lakiga eriti hästi kaetud.
Samas ei sobi näiteks kilevineer, mis betoonivaluraketisena on niiskusetõrjeks pealt kaetud fenoolkilega, oma vineeri kohta tavatu välimusega kuidagi fassaadikatteks.
Fassaadivineeri ilmastikukindluse tõstmiseks tuleb Miti kinnitusel iga fassaadiplaadi ülemine ja alumine serv lõigata 45 kraadi all, et moodustuksid katte jätkukohtades veeninad. Riistopi seletusel aga sellest eriti ei piisa. Kindluse mõttes tuleks igale horisontaalsele jätkukohale lisada alumise plaadi ülaservale kinnituv vihmaplekk. Siis ei saja vihm kahe plaadi vahelt sisse ega otse plaadi kõige tundlikumale kohale - servale.
Eriti oluliseks peab Riistop fassaadivineeri tuuldumist tagantpoolt. "Fassaadivineeri tuuldumine tagantpoolt on veelgi olulisem kui laudisel, kuna vineer ei lase õhku läbi," tõdeb ta.
Et tuuldumine ei tohi fassaadikatte taga katkeda, siis kõige ohtlikumad kohad on tema sõnul konsoolide kohad, kuhu kiputakse tegema õhukanali läbilõikeid.
Nii Riistopi kui ka Miti kinnitusel on piisav tuulutusvahe 22-25 sentimeetri laiune ehk võrdne tavalise hööveldatud või hööveldamata nn tollise lauaga.
Tavaliselt fassaadivineeri tahvlid kas liimitakse või kinnitatakse seinale kruvidega. Kruvide kinnitamiseks tuleb kindlasti kasutada tihendiga seibe, et kruviaugust niiskus sisse ei imbuks.
Lisaks tuleb Miti seletusel jätta iga tahvli ümber umbes viiemillimeetrine vahe. Vahe parandab ventilatsiooni seinakatte taga, teisalt aga võimaldab see muutuvates ilmastikuoludes plaatidel paisuda. Liiatigi võimaldab selline vahe hooldada ja värvida plaatide kõigepealt kuluma hakkavaid servi.
Kindla tellimustööna valmivate plaatide vineerilakki kahjustav lõikumine objektil katkestab Miti kinnitusel fassaadikatte garantii.
Oleme lõpetanud fassaadivineeri müügi, kuna tootja UPM Kymmene seda enam ei tooda. Põhjuseks on selle vineeri tegelikult vilets vastupidamine ilmastikule.
Suurim häda on plaadinurkade kaitse, aga ka vihma pääs plaadi taha, fassaadi tuulutusvahesse. Näiteks meilt aastaid tagasi tarnitud Pirita Selveri fassaadivineeri tahvlid on viletsas seisus, nurgad on kulunud.
Selline toode sobib pigem stabiilsesse ja kuiva, mitte kõikuvasse ja niiskesse kliimasse.
Meie aprillis seitsmeaastaseks saav vineerfassaad oli pool aastat kaunis. Nüüd on see kaugelt ilus, kuid lähedalt kole. Kõigepealt ongi riknenud servad. Oleme lasknud fassaadi aeg-ajalt Pirita tee tahmast puhtaks pesta. Samuti tuleb seda pesta pärast täissodimist. Teisalt aga ei ole plaatide paigaldaja meile andnud instruktsioone nende hooldamiseks.
Selle fassaadi paigaldamisel olid suured vaidlused. Arhitekt soovis vineeri kangesti. Nüüd aga kaalume väljavahetamist.