Tänase Äripäeva kaanelugu ei loe võõrast raha, kui tutvustab ministrite ja ministeeriumide tippametnike pakse rahakotte. Neli korda aastas keskmise palga järgi korrigeeritav põhipalk (ministritel 5,5 keskmist) pluss lisatasud ja esinduskulud annavad kokku 60-70 tuhat krooni kuus. Nuriseda oleks patt.
Oleme vastu eelkõige seotusele keskmise palgaga ja teeme ettepaneku fikseerida ministrite ja kõrgete riigiametnike palk; lisatasude maksmine olgu harv erand, mitte reegel.
Keskmise palgaga sidumise mõte oli kunagi see, et riigiisade südameasi oleks võitlus rahva elujärje eest: kui poliitikute ennastsalgava töö tulemusel rahva palk tõuseb, on suund õige ja ka poliitik ise saab tulemuspalga näol sellest osa.
Ent mis tõstab täna keskmist palka? Eelkõige töökäte nappus - samaväärse, kuid paremini makstud töö otsingud Euroopa Liidu riikidest.
Mõnes sektoris, näiteks kinnisvaras, vältab buum, mis on järsult tõstnud ehitusmeeste palka.
Arstid ähvardasid streigiga, kui palka jalamaid veerandi võrra ei tõsteta. Kus on siin riigiisade töö ja vaev, mis peaks saama korvatud mitme-setmekordse keskmise palgaga?
Poliitikud on sunnitud streikijatega hoopis läbirääkimisi pidama. Järeldus: 5,5 keskmist palka on täna üleliia suure võimendusega ja on sotsiaalselt ebaõiglane selle seljas ratsutada.
Teiseks. Erasektor, kes riiki lõppkokkuvõttes rahaliselt üleval peab, ei saa endale lubada palga sidumist keskmise palgaga. Pole kuulda olnud ühestki erasektori töötajast, kes saaks palka Eesti keskmise palga alusel. Lihtne küsimus: miks ei võiks avaliku sektori palgad olla samadel alustel erasektoriga?
Kolmandaks on avalik sektor suur tööandja, siin aset leidev palgatõus krutib järgmise keeru ka keskmisele palgale, palgad vajavad kvartali pärast uuesti korrigeerimist jne.
Me ei ole nõus ka koalitsioonileppe selle punktiga, mis seob avaliku sektori töötajate palgatõusu nominaalse tootlikkuse kasvuga erasektoris.
Ilmselt tuleks siit välja aeglasem ja realistlikum kasvutempo, kuivõrd pikka aega on räägitud, et töö tootlikkus kasvab aeglasemalt kui keskmine palk - see ongi meie probleem -, aga küsimus on mõõdetavuses. Tootlikkus peaks olema ära toodud kroonides ühe töötaja kohta.
Hetkel kuum
Võlavaidlus ja müügiplaanid
Huvitav, kas näeme kunagi ära kvartali, mil keskmine palk ei tõusegi enam, vaid langeb?
Seda siginat-saginat, mis siis ministeeriumides ja Riigikogus algab, oleks tõeliselt põnev vaadata. JEriti, kui lisatasusid ei saa ka enam vabalt välja kirjutada, et asja klattida.
Autor: ÄP