Siemensi skandaal sai alguse mullu novembris, kui Saksa prokuratuur käivitas selle ametiruumide ja töötajate kodude massilise läbiotsimise. Nüüd, pool aastat hiljem, on uurimise all kolm endist tegevjuhikandidaati. Nädal tagasi võeti vahi alla juhatuse liige Johannes Feldmayer, kes selle tõttu oli sunnitud ajutiselt oma ametikohustused peatama. See oli firmale juba tõeline šokk, ütles Siemensi pressiesindaja Konstanze Tauber.
Asi on muutunud tõeliseks Siemensi materdamiseks. Feldmayeri vahistamisega mindi juba liiga kaugele. Nii kõlasid hinnangud firma sees.
Kõige enam peljatakse teadmatust, mis suuna võib uurimine edasi võtta. Investorite seisukohalt oleks ränk, kui kahtluse alla satuksid kas tegevdirektor Klaus Kleinfeld või juhatuse esimees Heinrich von Pierer. See tähendaks juba tõsisemat aktsialangust kui Feldmayeri puhul, kelle vahistamise peale aktsia nõksatas 2,1% allapoole.
Korraga käib kaks uurimist, üks Müncheni ja teine Nürnbergi prokuratuuris. Münchenis uuritakse Siemensile kuulunud 426 miljoni euro ehk 6,7 miljardi krooni saatust. Uurijate andmetel on see raha läinud välismaistele ametiisikutele altkäemaksudeks, millega firma on hankinud endale soodsaid välislepinguid. Maine puhastamisest huvitatud Siemens aitab uurimisele kaasa. Firmas on kogutud andmeid, et see summa võib olla veelgi suurem ehk üle 500 miljoni euro. See hõlmab telekommunikatsiooni, energiaseadmete, transpordi ja IT-teenuste valdkonda.
Ligi poole miljoni töötajaga Siemensi kontsern tegutseb 190 riigis ja teeb päevas keskmiselt üheksa miljonit rahaülekannet. Kontroll nende üle oli jäetud eri osakondadele. Sellega seoses on eraldi uurimise all veel endised juhatuse liikmed Thomas Ganswindt ja Heinz-Joachim Neuburger, keda süüdistatakse usalduse kuritarvitamises.
Feldmayeri vahistamine on seotud teise uurimisega, mis käib Nürnbergis. Seal otsitakse selgust, kas Siemens on maksnud sõltumatute töötajate ametiühingutele (AUB) raha, et see aitaks firmal tegutseda mõjuka metallitööliste ametiühingu IG Metall vastu. Nädal tagasi vahistati AUB juht Wilhelm Schelsky, kellele Feldmayer on väidetavalt üle kandnud 34 miljonit eurot. IG Metall, mille esindaja kuulub Siemensi järelevalvenõukokku, kaalub Siemensi vastu hagi esitamist.
Kolmas Siemensiga seotud kohtuasi algab peatselt Darmstadtis. Kohtu alla lähevad endised direktorid Horst Vigener ja Andreas Kley, keda süüdistatakse 6 miljoni euro suuruse pistise andmises Itaalia firma Enel juhtidele. Vastu saadi soodsaid energiaseadmete tellimusi.