Elcoteq endiselt allakäigutrepil

Tarvo Vaarmets 18. aprill 2007, 00:00

Uute prognooside kohaselt kasvab Elcoteqi käesoleva majandusaasta käive vaid "mõnevõrra", ehkki varem ennustas ettevõte, et suudab paisutada müüki sama kiiresti kui kasvab eeldatavalt elektroonikatööstust teenindav sektor ehk 10%. Prognoosi alandati üha tiheneva konkurentsi tõttu.

"Elcoteq ei suuda näidata kasvu ja siiani üsna head minekut näidanud Euroopa äri näib ettevõttele samuti problemaatiliseks muutuvat, nad kaotavad siin ka turuosa," kommenteeris FIM Securitiese analüütik Raine Vammelvirta, kes on Elcoteqi aktsiale andnud müügisoovituse.

Esimeses kvartalis teenis Elcoteq esmasel hinnangul ühekordseid kulusid arvestades tegevuskahjumit 23 miljoni eurot ehk 360 miljoni Eesti krooni. Käibeks näidati ettevõtte esialgse teate kohaselt seejuures 950 miljonit eurot ehk 14,9 miljardit Eesti krooni. Vammelvirta sõnul ootas turg 11 miljoni euro suurust tegevuskahjumit. "Pole just väga hea," kõrvutas ta oodatud numbrit tegelikuga.

Ka Kaupthingi panga Soomes tegutsevat analüütikut Michael Schröderit üllatas just kahjumi suurus. Tema sõnul on probleem tootevõimsuse väheses kasutamises.

"Elcoteq suurendas eelmisel aastal tugevasti tootmisvõimsust nii Indias kui ka Peterburis, kuid ei ole suutnud meelitada piisavalt kliente, et neid üksusi kasumlikuna hoida," selgitas Schröder.

Ettevõtte teatel küündisid ühekordsed kulud varem teatatud 20 miljoni euro asemel 35 miljoni euroni, millest koguni 30 miljonit eurot kirjutati esimesse kvartalisse.

"Kahjumi põhjused on madal tootemaht, hinnasurve kommunikatsioonivõrkude äris ja tooteprobleemid Mehhikos," täheldas Elcoteq börsile saadetud avalduses.

Aktsia reageeris kasumihoiatusele Helsingi börsil 12,3%-lise langusega, vajudes juba 6,68 euroni.

Raine Vammelvirta arvates on aktsia hind jätkuvalt liiga kõrge. Kuigi FIMi analüütik arvab, et pärast oodatavat kahjumit ka teises kvartalis suudab Elcoteq anda aasta lõpus positiivsemaid signaale, alandab ta tõenäoliselt aktsia hinnasihti veelgi.

"Viimases analüüsis oli hinnasihiks 6 eurot, aga nüüd pean seda korrigeerima umbes viiele," ütles Vammelvirta, kes ootas Elcoteqilt paremaid tulemusi just Euroopast. "Aga näib, et ka siin läheb halvasti," kumas mehest pessimismi.

Michael Schröderi arvates oli Elcoteqi aktsia hinna eilne kiire kukkumine igati mõistetav, sest "tegemist oli ikka väga suure pettumusega."

"Kuid huvitav on see, et ettevõte kaupleb nüüd märgatavalt alla raamatupidamisväärtuse. See on tase, kus oldi viimati 2002. aastal," tõi ta välja investorile ehk meelepärase näitaja ja lisas, et see peegeldab "muidugi turu arvamust, et kahjumid jätkuvad ja söövad ka raamatupidamisväärtust." Sarnaselt Vammelvirtaga ei pea ka Schröder aktsiat atraktiivseks investeeringuks.

Elcoteq konkureerib põhiliselt Aasia ettevõtete Foxconn International Holdingsi ja Flextronics Internationaliga lepinguliste tööde saamiseks näiteks Nokialt või Ericssonilt. Merrill Lynchi analüütik Tony Tseng avaldas 11. aprillil arvamust, et varsti võib Foxconn Elcoteqi asemel Nokia suurimaks tarnijaks saada.

Elcoteq teatab esimese kvartali detailsed tulemused 26. aprillil.

Kuueteistkümnes riigis ligikaudu 23 000 inimesele (Eestis möödunud aasta lõpus 2937 töötajat) tööd andvat Elcoteqi võiks üksjagu pidada väga suureks firmaks, mille kõrval isegi Eesti gigandid kahvatuvad. Samuti ületab 4,3 miljardi eurone aastakäive Tallinna börsi suurima käibega firma (Tallinki) numbri umbes neljakordselt.

Samas on ettevõtte elektroonikatootja turuväärtus eilse seisuga kõigest 210 miljonit eurot, mille poolest oleks see ka Tallinna börsil vaid keskmik - veidi suurem Eesti Ehitusest.

Elcoteqi madal väärtus seisneb selles, et niigi ülimadala kasumlikkusega firma (viimased viis aastat on teenitud 100 euro müügi pealt alla euro kasumit) finantsolukord on karmistunud konkurentsis veelgi nõrgenenud. Elcoteqi jaoks oleks juba miinus kahe-kolmeprotsendine puhaskasumi rentaablus väga tugev löök ja sööks omakapitali jõudsalt. 2006. aasta lõpus oli Elcoteqil omakapitali 303 miljonit eurot ehk 9,31 eurot aktsia kohta. Praegune aktsia 6,7 eurone turuhind näitab, et aktsionärid Elcoteqilt niipea kasumit ei julge loota.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing