Metsamehed asusid uut valitsust töötlema

Väinu Rozental 19. aprill 2007, 00:00

Eesti Metsatööstuse Liidu (EMTL) ja Eesti Tööandjate Keskliidu esindajad saatsid selle nädala algul majandus- ja kommunikatsiooniministrile Juhan Partsile ning keskkonnaministrile Jaanus Tamkivile kirja viie ettepanekuga, mida kriitilisse olukorda sattunud metsandussektoris muuta. Kui muudest abinõudest on ajakirjanduses ka varem juttu olnud, siis metsamajanduse väljaviimist keskkonnaministeeriumist käsitletakse esimest korda.

"Kui metsamajandus oleks majandusministeeriumi haldusalas ja keskkonnakaitse oleks keskkonnaministeeriumi pädevuses, jõuaks diskussioon metsamajandamise üle valitsuse tasandile, nagu see on näiteks Soomes ja Rootsis," põhjendas EMTLi tegevdirektor Andres Talijärv ettepanekut. Tema sõnul tekib praegu keskkonnaministeeriumis huvide konflikt metsamajandamise ja looduskaitse vahel.

Ministritele saadetud kirja autorid on veendunud, et Eesti metsasektori arengu tagamiseks tuleb suurendada raiemahtu vähemalt 10 miljoni tihumeetrini aastas. Mullu raiuti Eestis 5 miljonit tihumeetrit, ehkki metsade arengukava näeb optimaalse raiemahuna aastas ette 12,6 miljonit tihumeetrit kasvavat metsa.

Kui seni on toormepuudust leevendanud üha suurenev import - eelmisel aastal imporditi Venemaalt üle 2 miljoni tihumeetri ümarpuitu ehk üle poole vajalikust toormest -, siis Venemaa otsus tõsta 1. juulil ümarpalgi tihumeetri väljaveotolle seniselt 62 kroonilt 157 kroonile muudab olukorra veelgi teravamaks. Hoopis hulluks kujuneb olukord aga 2009. aasta alguses, kui tollitariif tihumeetri pealt tõuseb 782 kroonini. EMTLi hinnangul on siis pooled ettevõtted sunnitud uksed sulgema ning töö kaotab ligi 10 000 inimest.

"Probleem pole mitte niivõrd Venemaa tollitariifide tõusus, vaid rumal poliitiline kemplus on tekitanud Eesti metsanduses olukorra, et kohalikku ressurssi ei kasutata," rääkis Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo Kriis. "Ka pole erametsaomanikud huvitatud metsa majandamisest, sest keskkonnaministeerium on seni soovinud metsamajandussektoris tegutsejaid vaid karistada."

Juhan Parts, majandus- ja kommunikatsiooniminister
Ma ei poolda ettepanekut tuua metsamajanduse küsimused keskkonnaministeeriumi alt majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pädevusse. Ma loodan, et metsandussektori ja keskkonnaministeeriumi vaheline dialoog paraneb ning õnnestub leida mõistlik tasakaal looduskaitseliste ja majanduslike kaalutluste vahel. Pooldan kirjas tehtud ettepanekut arutada metsamajandusega seotud probleeme vajadusel valitsuses.

Jaanus Tamkivi, keskkonnaminister
Kiiresti tuleks suurendada just erametsaomanike võimalusi ja tahtmist tegelda metsade majandamisega. Olukorda leevendaks, kui metsaomanik saaks metsamaterjali müügil teatud summa piires tulumaksusoodustust, see tekitab huvi metsa kasutamise vastu.

Mis puudutab metsamajanduse korralduse ühest ministeeriumist teise üleviimist, siis ega ainult kastide ringitõstmisega olukord ei lahene - killustatus võib ehk probleeme suurendadagi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing