Barclays võtab üle Hollandi hiiu

Sirje Rank 24. aprill 2007, 00:00

Barclays on valmis ABN Amro aktsia eest maksma 36,25 eurot, mis on 33% ülekurss, kui aluseks võtta Hollandi panga aktsia hind enne ühinemiskõneluste avalikukstulekut tänavu märtsis.

Kahe panga liitmisel tekib maailmas turuväärtuselt viies pangandusgrupp, millel on 217 000 töötajat ning ligi 47 miljonit klienti üle maailma. Euroopas jääb uus hiid Briti HSBC järel teisele kohale. Ühtlasi on riigipiire ületav hiigeltehing proovikiviks Euroopa finantssektoris alanud konsolideerumisele.

Uue panga peakontor tuleb Amsterdami, kuid selle nimeks jääb Barclays ning seda hakkab juhtima Barclaysi praegune juht John Varley. Kui tehing läbi läheb, saab Barclays uues suurpangas 52% ja ABM Amro 48%.

Loodetud sünergiaefekt on 3,5 miljardit eurot, mis saadakse valdavalt kulude kärpimisest ning 23 600 töötaja koondamisest. Pooled kaotatud töökohad viiakse madalama kulutasemega riikidesse.

ABN ja Barclays alustasid ühinemiskõnelusi pärast seda, kui Hollandi suurima panga aktsionärid eesotsas riskikapitalifirmaga TCI Fund Management hakkasid nõudma panga müüki või tükeldamist, et suurendada aktsia tootlust. ABN Amro juht Rijkman Groenink ütles eile, et Barclays on pangale "parim partner", kuid et pank on jätkuvalt avatud ka konkureerivatele pakkumistele.

Konkureerivat pakkumist oodati teise Briti suurpanga Royal Bank of Scotland (RBS) juhitavalt konsortsiumilt, mis soovis ABN Amro omavahel ära jagada. Ilmselt nende plaanide nurjamiseks teatas ABN Amro eile ühtlasi kavast ära müüa oma LaSalle pank USAs, mille ostab 21 miljardi dollariga Bank of America. Just seda tükki Hollandi pangast ihaldas RBS kõige enam. Müügiteate peale jättis RBS eile ära kavandatud kokkusaamise ABN Amroga.

ABN Amro juhile Rijkman Groeninkile uues suurpangas aktiivset rolli ei jää. Varley seevastu teeb suure hüppe - üksi on Barclays Suurbritannias suuruselt kolmas pank ning maailmas turuväärtuselt alles 15. kohal. Ühinemise järel konkureerib pank globaalsel turul samas klassis Citigroupi ning Bank of Americaga.

Barclays on enam kui 300-aastase ajalooga pank, mis on seotud pankur James Barclay nimega. ABM Amro ajalugu läheb tagasi 1824. aastasse, mil panga eelkäijaid aitasid vahendada Hollandi kaubavahetust oma Indoneesia kolooniatega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing