ÄP fototoimetus • 9. mai 2007 kell 22:00

Rahumaa, investor või riskisõltlane?

Indrek Rahumaa suudab üllatada. Hiljuti ilmus Äripäevas uudis sellest, kuidas tema juhitav investeerimisfirma Alta Capital Partners valmistub PTAd, Klementi emafirmat, Poola börsile viima, lootes tekitada firma vastu huvi Poola pensionifondides ja selle kaudu anda aktsiale uut sära Tallinnaski. Täna kirjutame tema uuest ärist - Läti suuremaid piimatööstusi Rigas Piensaimnieks kuulub nüüd Alta Capitalile.

Rahumaad võib pidada Eesti agressiivseimaks investoriks, kelle jaoks ei eksisteeri poliitilisi ega geograafilisi piire, ammugi siis pole piiratud valdkonnad, millesse tema juhitav firma investeerib.

See tekitab ühelt poolt imetlust, soovigi trikoloori lehvitada - tegemist suures osas Eesti kapitaliga. Teisalt sunnib suhtuma tema tegevusse teatud ettevaatusega - sellest õhkub liialt mängurlust.

Rahumaa impeerium ulatub Venemaalt Prantsusmaani - Alta Capitalile kuulub Venemaal registreeritud naistepesupoodide operaator Linret, Prantsusmaal Calais' linnas Lauma kaudu pitsivabrik Desseilles Textiles - ning Ukrainast Põhjalasse.

Võiks arvata, et mees lihtsalt armastab riske ja paigutab raha umbropsu erinevatesse valdkondadesse - ostab, sest raha pole kusagile panna, ja pärast vaatab, mis edasi hakkab saama. Alta Capitalile kuulub toiduainetööstusi, lisaks Rigas Piensaimnieksile näiteks ka osa Wõro Kommertsist, Poola magusatootja Mieszko, Läti ehitusfirma LEC, rõiva- ja pesutootjaid.

Partner Andres Rätseppki tunnistab, et Rahumaa käitub investeerimisilmas agressiivselt, leiab riskantseid investeerimisobjekte, kuid, lisab ta varem Äripäevale antud kommentaaris - ideed on vaid esmapilgul riskantsed, Rahumaa suudab need teoks teha.

Rahumaa oskab samuti põhjendada oma erinevaid valikuid. Näiteks prantslaste pitsitootja ostis ta selleks, et oleks olemas kanal, mille kaudu Lääne-Euroopas toodangut müüa, Lauma märgi all läheb kaup müügiks ida pool. Mieszko annab jällegi võimaluse osa saada tõusust Poola börsil. LEC oli jällegi üks esimesi Läti firmasid, mis hakkas tegema ehitustöid välismaal.

Eesti turg on väike, praegu on väga head võimalused mujal laienemiseks - see räägib Rahumaa agressiivse investeerimiskäitumise poolt.

Öeldakse, et suur tükk ajab suu lõhki. Eriti majanduse kiire arengu ajal võidakse teha ka rumalaid investeeringuid, sest raha on odav. Ka Rahumaal pole garantiid, et ta mõne investeeringuga endale näppu ei lõikaks, eri sektoreis tegutsedes on seda isegi lihtsam teha. Samas - lätlaste piimatööstuse ost ei olnud rumal. Ebaõnnestunuks loeti kunagi ka Klementi ostu, aga vara oli firmat maha kanda. Aeg ütleb, kumba on Rahumaas enam - adrenaliinisõltlast või investorit.

Autor: ÄP

Hetkel kuum