Tüvirakkude abil saab võimendada veresoonte
kasvu, mis võib osutuda oluliseks läbimurdeks erinevate haiguste, näiteks
südamehaiguste või suhkurtõve ravis.
Ameerika teadlased kasvatasid embrüonaalsetest tüvirakkudest uut tüüpi tüvirakke, mis on võimelised moodustama veresooni. See avastus võib osutuda efektiivseks selliste haiguste ravimisel, kus on probleeme verevarustusega. Uut tüüpi rakud aitasid katseloomadel parandada kudesid, mis olid rikutud infarkti või diabeedist põhjustatud silmakahjustuste tagajärjel, vahendas Technology Review.
Ebapiisavast verevarustusest tingitud koekahjustused kaasnevad paljude haigustega, sealhulgas diabeediga seotud kasvajatega ning südameveresoonkonna haigustega seotud südamelihase riketega. Praegu uurivad teadlased, kas ka täiskasvanu luuüdist eraldatud tüvirakkudest oleks võimalik kasvatada uusi veresooni.
Antud uurimuses kasutasid teadlased loote tüvirakke, mis on täiskasvanu luuüdist eraldatud tüvirakkudest arenemisvõimelisemad (on võimelised arenema enamateks eri tüüpi rakkudeks). Worcesteri teadlane Robert Lanza ja tema kolleegid siirdasid need rakud seejärel katseloomadesse, kellel olid erinevad koekahjustused: diabeedi tõttu kahjustunud reetina, katseliselt tekitatud infarkt või puudulik verevarustus jäsemetes. Siirdatud rakud liikusid vigastatud kohtadesse ja parandasid kahjustatud veresooned 24-48 tunni jooksul.
Embrüonaalsed tüvirakud on võimelised kiiresti paljunema, vastupidiselt täiskasvanu tüvirakkudele, mida peab võtma doonoritelt. Lanza paneb tüvirakkudele suured ootused, uurides rakkude võimet takistada ateroskleroosi arengut, ravida rabandust ning luua universaalseid doonorvererakke vereülekanneteks.
Siiski seisab ees veel mitmeid takistusi, näiteks tuleb õppida vältima võõraste rakkude äratõukamist immuunsüsteemi poolt. Veel keerulisemaks võib aga osutuda embrüonaalsete tüvirakkude kasutamise eetilistest ja poliitilistest probleemidest üle saamine.