Nõudepesumasin päästab kodutöödest

Eeva Pajuviidik 16. mai 2007, 00:00

Nõudepesumasin on enamikus uutes kodudes juba kööki sisse planeeritud. E-Lux Kodutehnika OÜ müügidirektori Meelis Pildi sõnul on nõudepesumasina suurim pluss säästetud aeg. Tema kinnitusel kulub Ameerikas tehtud uuringu järgi keskmisel neljaliikmelisel perekonnal aasta jooksul käsitsi nõude pesemiseks umbes nädal. Lisame sinna juurde kulutatud energia ja suurema veekulu.

Keskmine nõudepesumasin peseb korraga kuni 12 nõudekomplekti, ühe komplekti suuruseks peetakse kolmekäigulise lõunasöögi eri komponente: prae-, supi- ja magustoidunõusid ning söögivahendeid.

Ühe pesukorraga kasutab masin 12-15 liitrit vett. "Ökonoomse pesemisega peaks tavalise nõudepesu käigus kuluma umbes 3-4 korda rohkem vett. Kui vesi kogu aeg voolab, on kulu veel suurem," lisab Pilt.

Nõudepesumasinaid on poodides suures valikus, odavamate ja kallimate hinnad erinevad enam kui kaks korda - masina saab nii 5000 kui ka 10 000 kr eest. Paljude edasimüüjate internetikülgedel on võimalik tutvuda ka pakutavate masinate tehniliste omadustega.

Nõudepesumasinat soovitab Pilt osta esmalt selle järgi, kui suur on see pere, kelle vajadusi peab masin rahuldama. Samuti tuleb arvestada, et suuremat tüüpi nõudepesumasin ei mahu igasse kööki. Siiski soovitab Pilt vajadusel loobuda köögis pigem mõnest kapist ja soetada korralikum tehnika.

Nõudepesumasinad erinevad ka selle poolest, kui palju neil on funktsioone ja programme. Kallimatel masinatel on põhifunktsioonidele lisaks eraldi automaatpesu- ja klaasipesuprogramm, pihustipea praepannide puhastamiseks ning taimer.

Klaasipesuprogramm töötab võrreldes tavalisega madalamal temperatuuril, vee soojus on siis 35-40 kraadi. See hoiab ka kristalli, mis sisaldab tina ning võib kõrgemal kuumusel tuhmuda.

Praepannide pesemiseks mõeldud programm töötab kõrgemal veekuumusel - tavaliselt 70 kraadi. Automaatpesu kasutades saab masin ise aru, millise nõudekogusega on tegemist ja kui mustad need on ning valib vastavalt sellele programmi.

Taimerit kasutades on võimalik masinat panna pesema soovitud ajal - näiteks öösel -, nii et see lõpetab pesemise hommikuks. Sel juhul ei jää nõud mitmeks tunniks masinasse seisma, kuna uuemad masinad kasutavad kuivatamiseks jääksoojust ja selle ajaga kondenseerub niiskus nõudele.

Odavamate ja kallimate nõudepesumasinate konstruktsioon võib samuti erineda - kas pesemiseks on kaks või kolm tiivikut, kas kasutatakse lasernäidikuid ning milline on sisevalgustus. Väga olulise kriteeriumina toob Pilt masinate puhul välja ka mürataseme - kallimatel on see üldjuhul 41-42 detsibelli, odavamatel 50-53 dB.

Soetada saab eraldiseisvaid, osaliselt integreeritavaid ning täisintegreeritavaid nõudepesumasinaid. Kahe viimase vahe on, et osaliselt integreeritaval jääb paneel välja paistma, täisintegreeritav on täielikult mööblisse paigaldatud.

Nõudepesumasin ei kasuta samu pesuvahendeid, mis on levinud käsitsipesu puhul, kuna tavalist pesuainet kasutades võib masin vahtu täis minna. Tavaliselt on masinpesuks tarvis kolme komponenti: soola vee pehmendamiseks, pesuvahendit ja loputusvahendit.

"Nende vahendite kasutamine võib olla natuke kallim. Loputusvahend ja sool pannakse masinasse pikemaks ajaks. Võib osta ka tablette, mis sisaldavad kolme või enamat komponenti üheskoos, need on üldjuhul kaks kuni kolm korda kallimad. Mõnel juhul ei ole need siiski kõige paremad - näiteks kiirpesu puhul ei jõua masin tabletti lahustada," kommenteerib Pilt.

Nõudepesumasina paigaldamiseks köögis midagi spetsiaalselt muuta ei tule, olulised on muidugi veetorud ja kanalisatsioon. Eraldiseisvaid masinaid on Pildi arvates lihtne paigaldada, vajadusel saab seda teenust osta kodumasinate müüjate koostööpartneritelt. Paigaldusteenus müügiga kaasas ei käi.

Integreeritava masina puhul on kindlam kasutada spetsialistide abi, kuna sellise seadme paigaldamine on keerulisem.

Pesumasina hooldus ei nõua eriprotseduure, kuna pesuvahendid sisaldavad veepehmendajat, mis hoiab ka masina seesmist konstruktsiooni. Ainsana tuleb puhastada sõela. Ka nõusid masinasse pannes tuleks parema kvaliteedi saamiseks ja masina hoidmiseks veenduda, kas vees lahustumatud jäägid on ära visatud.

Uptime Systems OÜ arvutispetsialist Aiki Trumm soetas pesumasina seoses uue kodu ostuga ning põhiplussina toob samuti välja säästetud aja. "Eriti pärast külaliste käimist on väga mugav tõsta nõud lihtsalt masinasse, mitte enam veeta poolteist tundi köögis," märgib ta.

Kuigi masina kasutamine suurendab tema ütlusel mõnevõrra energiakulu, on veekulu samas madalam. Arvestada tuleb ka enda ajaga, mida saab tänu nõudepesumasinale muud moodi kasutada, tõdeb ta.

Meelis Pilt E-Lux Kodutehnikast lisab, et alati on säästlikum koguda masin nõusid täis kui kasutada seda pooltühjana.

Nõudepesumasinate garantiiaeg on kaks aastat, kuid Pildi hinnangul on nende tegelik kasutusiga 10-12 aastat, pärast mida hakkavad masinad moraalselt ja füüsiliselt väsima.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing