Veeteede ameti tellimusel valmisid sisevete
mõõdistamiseks ja navigatsioonimärkide paigaldamiseks ning hoolduseks mõeldud
hüdrograafia- ja poilaevad EVA-301 ja EVA-302, teatas amet.
Esimesena jõudis aprilli lõpus Veeteede Ameti sadamasse Tartus poilaev EVA-302. Laev on kavandatud tööks kiirevoolulisel ja kohati väga madalal Narva jõel, samuti madalaveelisel Võrtsjärvel; kasutatakse seda sisevete navigatsioonimärkide, peamiselt poide ja toodrite paigaldamiseks ning hoolduseks.
Alumiiniumkerega laev on 14 meetri pikkune ja 4 meetri laiune, süvis 0,6 meetrit. Narva jõe kärestike ületamiseks on laev varustatud piisava võimsusega mootorite ja veepaiskuritega ning põhi tugevdusredaanidega. Laeva maksumus oli 8,6 mln krooni, millest 75% rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERDF – European Regional Development Fund) ja 25% riigieelarvest.
Teine projekti raames ehitatud laev EVA-301 jõudis Tartusse mai teises pooles ja selle töökorda seadmine lõpeb juuni esimestel päevadel. Laeva hakatakse kasutama peamiselt sisevete mõõdistuslaevana ja kevadeti-sügiseti ujuvmärkide paigaldamiseks ning väljavõtmiseks siseveekogudel. See on katamaraan-tüüpi laev, mis hakkab tegema Peipsi, Lämmijärve ja Emajõe alamjooksu hüdrograafilisi mõõdistustöid ning navigatsioonimärgistuse hooldustöid samas piirkonnas.
Alumiiniumist kaksikkerega laev EVA-301 on 19 meetri pikkune ja ligi 7 meetri laiune, süvis 1,0 meetrit. Laev on varustatud ka kaheksa ühekanalilise laevakeres paikneva sügavusanduriga ja 24-kanalilise lehviksonariga mõlemas pardas.
Pärast EVA-301 töökorda seadmist läheb laev sõidu- ja töökatsetustele ning seejärel tööle Lämmijärvele. Hiljem alustab EVA-301 Peipsi järve lausmõõdistamist Eesti territoriaalvee piirides. Laeva maksumus oli 22,7 mln krooni, millest 75% rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist ja 25% riigieelarvest.
Mõlemad laevad ehitas Uusikaupunkki Työvene OY ja nende kodusadamaks saab Veeteede Ameti sadam Tartus.
Kahe sisevetel töötamiseks mõeldud laeva ehitamine on osa ERDF kaasfinantseeritavast projektist “Emajõe, Narva jõe ja Peipsi-Lämmijärve veeteede kaasajastamine ning eelduste loomine ohutu veeliikluse tagamiseks rekonstrueeritud veeteedel”, mis kestab kava kohaselt kuni 31. jaanuarini 2008.