Diagnoos: arstidel maksupuudulikkus

ÄP 11. juuni 2007, 00:00

Meie perearstid pole üksnes arstid, vaid ka maksuseadusi hästi tundvad ettevõtjad, mis iseenesest pole halb.

Kasulikum on maksta endale võimalikult madalat palka, sest palgalt lähevad maha nii sotsiaal- kui ka tulumaks, ja võtta ülejäänu välja dividendidena, millelt tuleb maksta üksnes tulumaksu.

Üks lahendus oleks kehtestada dividenditulust elatujatele kindel määr, mille pealt nad maksaksid sotsiaalmaksu - selle ettepaneku oleme teinud ühes oma varasemas juhtkirjas.

Alternatiivina võiks perearstid maksta endale vähemalt nii suurt palka, kui palju nad saavad haigekassalt töötunni kohta ehk vähemalt 75 krooni, siis poleks ilmselt pahane ka tööandjate keskliit.

Sotsiaalministeeriumi uuring näitas, et perearstide tunnipalk jäi 16 ja 141 krooni vahele.

16 krooni tunnis vastas 3000kroonisele alampalgale, ülejäänud tulu võeti välja dividendidena.

Uuringust selgus veel, et vaatamata haigekassast saadavale 75 kroonile töötunni kohta teenis tervelt 55% perearstidest sellest palgamäärast vähem. Väiksema palga ja suurema dividendi korral on kahjukannatajad riik maksude väiksema laekumise näol ja lõppkokkuvõttes meditsiin ise.

Me ei ole eraettevõtluse vastu raviteenuste pakkumisel. Hämmeldust tekitab aga fakt, et ettevõtjaks asunud perearstid ähvardasid streikida, et sundida haigekassat arstide tunnipalka tõstma.

Tuleb välja, et tunnipalk iseenesest on fiktsioon - haigekassa tõstab seda, aga enamikul perearstidest jääb see ikka allapoole haigekassa piiri.

Natuke kurb on, et palgatöötajad maksavad sotsiaalmaksu, millest 13 protsendipunkti läheb ravikindlustuseks, mille najal ka perearstid töötavad, aga perearstid ise maksavad sotsiaalmaksu vastumeelselt. Arstidki vajavad ju arstiabi.

Tõsi, perearstid on investeerinud arstikabinetti ja inventari, võttes sellega endale ettevõtlusriski. Perearstid on lepingulistes suhetes haigekassaga, aga viimane võib lepingu lihtsasti katkestada, jättes arsti tööta.

Ettevõtjal on vähem sotsiaalseid tagatisi kui palgatöötajal.

Tunneme heameelt, et perearsti sissetulek palga ja dividendide näol ületas juba 2005. aastal 15 000 krooni piiri, seega ei teeni arstid just väga vähe.

Aga ikkagi - mingi vastasseis palga ja dividendide vahel kõigele vaatamata on. Mis aitaks?

Anda perearstidele saatekiri profülaktilisele teraapiaseansile, mis räägib maksude maksmise kasulikkusest ja solidaarsusprintsiibist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing