City Service alustas börsiteed uimaselt

Virge Lahe 12. juuni 2007, 00:00

Esimesel börsipäeval tõusis aktsia hind vaid 8%. Eile võttis hind suuna alla ja teise börsipäeva lõpuks oli aktsia odavnenud 3,5%.

"City Service'i aktsia käitumine järelturul näitab, et tugevalt ülemärgitud emissioonis on üsna suur hulk spekulatiivset raha, mis kaldub esimestel kauplemispäevadel kasumit võtma," ütles Suprema maakler Andres Kaljo.

Tema hinnangul on investorite huvi aktsia vastu emissioonihinnast vaid mõni protsent kõrgemal leigeks jäänud. Samas arvas ta, et pärast mõnepäevast kauplemist järelturul leiab aktsia arvatavasti oma õiglase taseme ning liigub sealt edasi ülejäänud turuga samas suunas.

Hansabank Marketsi maakler Raido Lillemets aktsia käitumist pikalt kommenteerida ei tahtnud, sest ettevõte on olnud börsil ainult kaks päeva.

"Hetkel on olnud pilt selline, et peamiselt on müügi poolel olnud jaeinvestorid, kes võtavad lihtsalt kiiret kasumit. Müüjateks on olnud nii kohalikud kui ka Eesti investorid."

Hinna võimalikku liikumist Lillemets samuti prognoosida ei soovinud. Ta põhjendas, et tuleks paar päeva veel oodata, siis peaks kindlamat suunda nägema.

Leedu Hansapanga investeerimisosakonna juht Jonas Kvedaravicius, kes oli üks aktsiaemissiooni korraldajaid, jäi ise IPO tulemustega väga rahule. Tema meelest viitab headele tulemustele juba ligi seitsmekordne ülemärkimine.

"Kui kommenteerida aktsia hetkehinda, siis on turud praegu igal pool languses," rõhutas Kvedaravicius. Ta lisas, et City Service on börsil uus firma, millega investorid peavad veel harjuma. Samuti kehtib see hinna kohta.

Kvedaravicius selgitas, et tegelikult on hinna languse taga just erainvestorite tehingud, sest tegemist on umbes sajakonna tehinguga kogumahus 600 000 litti (2,7 miljonit krooni).

Umbes 100 000 krooni eest Leedu kinnisvarahaldusfirma aktsiaid ostnud Puffet Invest OÜ tegevjuht Hardy Rassmann müüs aktsiad maha juba esimesel kauplemispäeval. "Juhuslikult omandasin. Ja puht juhuslikult olen juba realiseerinud ka," lausus ta.

Rassmann põhjendas kiiret müüki sellega, et tema jaoks oli IPO suhteliselt kalli hinnaga, isegi arvestades investorite suurt huvi. "Ma ise ei ole Leedu kinnisvaraturuga eriti kursis, seepärast ei julenud väga riskida," möönis Rasmann.

City Service'i finants- ja administratiivjuht Jonas Janukénas loodab, et ettevõte suudab olla ka tulevikus atraktiivne aktiivsetele investoritele ning pakkuda omanikele jätkusuutlikku kasumikasvu.

"Me usume, et languse põhjus on seotud jaeinvestoritega, kes aktsiaid müüsid ja kasumi välja võtsid," toonitas ta eile Äripäeva küsimustele e-kirja vahendusel vastates.

LHV maakler Olavi Miller märkis, et City Service'i aktsia käive on olnud ootamatult madal. Kui vahetult peale turule tulekut on kauplemine nii väike, siis võib juhtuda, et peagi kaob aktsial üldse tellimusraamatus sügavus.

"Sisuliselt tähendab see seda, et aktsia muutub vähelikviidseks ja investori jaoks ebahuvitavaks investeeringuks. City Service'i väärtpaberi kiiret tõusu ei oota ilmselt lähiajal enam keegi," andis Miller julge hinnangu.

Vilniuse börsi juhatuse esinaine Arminta Saladžiene pidas City Service'i aktsiaemissiooni edukaks ja uskus, et see tõukab ka mõne teise Leedu ettevõtte börsile.

"Piisavalt suur hulk erainvestoritele jaotatud aktsiaid on hea alus aktiivseks kauplemiseks," kinnitas Saladžiene.

Ta lisas aktsia hinna langust kommenteerides, et hinna kõikumine on börsil täiesti tavaline nähtus, eriti veel esmaemissiooni järelturul, kus hind võib just spekulantide tegevuse mõjul äärmiselt laialt kõikuda.

Samuti loodab Vilniuse börsijuht, et City Service annab tõuke ka teistele ettevõtetele järgmiste avalike aktsiaemissioonide korraldamiseks.

"Kui vaadata Eesti IPOsid, siis on ka Leedus kõik turuosalised oodanud pikisilmi aktsiaemissioone. Eriti kõrge huvi City Service'i aktsia vastu näitas, et tegelikult on suur puudus Leedu firmade aktsiate avalikust pakkumisest," märkis Saladžiene. Ta usub kindlalt, et Leedus on piisavalt häid kandidaate, keda võiks kaasata börsi põhinimekirja. Samuti loodab ta, et seitsmeaastase pausi järel Vilniuse börsil toimunud IPO innustab ka teisi.

City Service'i aktsiad märgiti ligi seitsmekordselt üle ning aktsia hinnaks kujunes 12,95 litti (58,7 krooni). Kokku märkisid institutsionaalsed ja jaeinvestorid 1,9 miljardi krooni eest aktsiaid. Jaeinvestoritele jagati kokku 1,2 miljonit aktsiat, mis on umbes 25 protsenti kõigist jagatud 4,8 miljonist aktsiast. Hansapanga hinnangul olid aktsiaid märkinud 1141 jaeinvestorist pooled eestlased.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing