Teisipäeval, 16. juunil kohtus Montenegros
ametlikul visiidil viibiv välisminister Urmas Paet oma kolleegi Milan Roceniga,
teatas ministeerium.
Kohtumisel olid kõne all kahepoolsed suhted, Montenegro lõimumispüüded Euroopa Liidu ja NATOga ning Kosovo staatuse protsess ja olukord Lääne-Balkanil laiemalt.
Montenegro välisminister tänas Eestit toetuse eest öeldes, et Eesti majandusareng ja edukad reformid on Montenegrole eeskujuks ning igasugune toetus on ka edaspidi oodatud.
Pooled tõdesid, et igati head kahepoolsed suhted vajavad veelgi tihendamist. Välisminister Paeti sõnul tuleks luua ja süvendada otsekontakte ametkondade ja majandusringkondade vahel. „Otsekontaktide kaudu saame jagada oma reformikogemust kõige otstarbekamalt,” märkis Paet. „Samamoodi saavad majandusringkonnad operatiivselt vahetada infot näiteks investeerimisvõimaluste kohta.”
Välisminister lisas, et Eesti on meelsasti valmis kaasa aitama ärisidemete edendamisele kahe riigi vahel. Järgmisel nädalal külastab Montenegrot esinduslik Eesti äridelegatsioon ning järgmise aasta kevadel on kavas korraldada Tallinnas Põhja-ja Baltimaade ning Balkani riikide ärifoorum.
Pooled leppisid kokku jätkata eelmisel aastal alguse saanud poliitiliste konsultatsioonidega välisministeeriumite vahel ning leidsid, et vastastikkuseid visiite võiks olla enam. Montenegro välisministri sõnul oodatakse innukalt sügisel toimuvat Eesti presidendi visiiti. Eesti välisminister kutsus omakorda Montenegro kolleegi Eestisse külla, kutse võeti tänuga vastu.
Montenegro välisminister andis veel ülevaate toimetustest Euroopa integratsiooni suunal. Urmas Paet kinnitas Eesti tugevat toetust Euroopa Liidu edasisele laienemisele. „Euroopa Liit peab jääma oma lubaduste juurde ja laienemisprotsess peab jätkuma,” toonitas ta. „Samas on oluline kõigi kriteeriumite ja nõuete täimine ning kodutöö tegemine,” lisas välisminister.
Pooled vahetasid mõtteid ka Kosovo teemadel ning olid ühel meelel, et lahendus peab olema jätkusuutlik. Eesti välisministri sõnul on parimaks lahenduseks Kosovo staatuse teemalise resolutsiooni vastuvõtmine ÜRO Julgeolekunõukogus. „Resolutsiooni vastuvõtmise takistamine, isegi sellega viivitamine on ohtlik kogu piirkonna julgeolekule,” tõdes Paet. „Seega on tegu kogu Euroopa probleemiga,” sõnas ta ning lisas, et lahenduse leidmisele aitab kindlasti kaasa Euroopa Liidu ühtsus selles küsimuses.
Välisminister Paeti visiit jätkub kohtumistega Montenegro peaministri, parlamendi spiikri ja presidendiga. Montenegrost siirdub välisminister Makedooniasse, kus osaleb Euro-Atlandi Partnerlusnõukogu julgeolekufoorumil.