Kinnisvaraäri aitab Eestis paljusid inimesi heale järjele

Jaana Pikalev 20. juuli 2007, 00:00

Mis suunas Teid ettevõtlust ja ärijuhtimist õppima?

Tahtsin olla haritud ja osata mõelda kõrgemal tasemel kui keskkool seda pakkus ja välja arendada suutis.

Kelleks väikse poisina saada tahtsite?

Ausalt öeldes mõtlesin raamatupidamisele, sest mulle meeldis tuhnida paberites ja nii-öelda asju ajada.

Ent pärast TTÜs raamatupidamise suunitlusega eriala lõpetamist veendusin, et ma raamatupidajaks siiski kindlasti saada ei taha.

Mis raamatupidaja kutsel viga on?

Kõik toimub ühes kohas, ehk siis raamatupidaja kabinetis. See on liiga üksluine töö minu jaoks. Armastan liikuvat tööd.

Töötasite mõnda aega linnavalitsuses. Mis olid Teie ülesanded? Miks lahkusite?

Töötasin linnamajanduse ameti ettevõtete registris ehk seal, kus loodi tollel ajal uusi firmasid. Olin juhataja asetäitja. Lahkusin, kuna töö oli üksluine ja igav juba pärast esimest tööaastat. Samuti tundus, et poliitikasse edasi minek ei ole minu jaoks. Lisaks tehti pakkumine käivitada uut kinnisvarabürood.

Kuidas sattusite kinnisvaraärisse?

Linnavalitsuses käinud kliendid tegid ettepaneku tulla käivitama uut ja ühte esimest kinnisvarabürood, mida küll enam olemas ei ole.

Lahkusin sealt umbes kaks aastat pärast selle käivitamist ja enne, kui see tegevuse lõpetas. Ei näinud seekord edasiseks arenguks nendega koostöös piisavaid võimalusi ning tundub, et õigesti tegin. Büroo otsustati likvideerida, kuna põhisuunitluseks võeti ehitus. Nüüd arvan, et tehti vale otsus, ja seepärast ka ise lahkusin.

Milline oli olukord kinnisvaraturul 12 aastat tagasi ?

Wild life ehk puudus igasugune regulatsioon vahendustegevuste osas. Ei olnud Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda ega Eesti Kinnisvarafirmade Liitu, maakleritele ei antud atestaate ehk kutsetunnistusi, puudus kinnisvaramaaklerite heade tavade koodeks, igaüks toimetas oma "tavade" kohaselt.

Kui palju kinnisvara olete vahendanud?

Ei ole arvet pidanud ja nüüd juba kahetsen seda väga. Praegu oleks huvitav olnud ajalugu jälgida ja eri perioode hinnata. Aga ma arvan, et neid vahendusi on olnud päris palju.

Selgitage palun, kas kinnisvaravahendus ei ole mitte üksluine ning mis teeb maakleritöö huvitavaks?

Kinnisvaraalase (maakle-ri)töö teeb huvitavaks see, et pole ühtegi täpselt ühesugust objekti või projekti ega ole samuti ühtegi ühesugust klienti ehk ei ole ühtegi ühesugust tehingut. Töö juures paelub mind see, et tuleb palju suhelda ja seda väga erinevate inimestega - inimsuhted on ehk üks minu huviala, mis selle töö juures on päris oluline, peale müügimehe hinge.

Kas kinnisvaraäriga saab rikkaks?

Mis on rikkus Eesti mõistes? Maailma mastaabis vaadatuna on kinnisvara arendusega tegelevad inimesed kindlasti rikkad.

Eestis on päris paljud inimesed saanud heale järjele kinnisvaraäriga tegeledes. Seda on võimaldanud välja kujunev ning arenev turg ja Eesti edukus majanduses üldisemalt.

Mil määral mängivad kinnisvaraäris rolli tutvused?

Väga suurt rolli, nagu igas teiseski äris.

Teil on aasta parima kinnisvaramaakleri tiitel. Mida see tähendab?

Seda tiitlit jagatakse kord aastas ja selle jagajaks on Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda, kes on riigi poolt ka volitatud atestaate ehk kutsetunnistusi jagavaks organiks. Aasta parima valik selgitatakse oma ala proffide hääletuste tulemusena.

Millised on olnud tagasilöögid ja ebaõnnestumised elus?

Raske aeg oli 1997.-98. aastad, kui oli börsikrahh ja turul ei olnud eriti palju raha, et inimesed saaksid osta kinnisvara. Samuti olid pankade laenutingimused suhteliselt karmid ja intressid kõrged. Praegust olukorda ei saa selle ajaga üldse võrrelda, kuigi seda proovitakse pidevalt teha.

Kui saaksite ajaratta tagasi keerata ja valida kinnisvaraäri asemel midagi muud, mis see oleks?

Ilmselt oleks see siiski kinnisvaraäri.

Oma CVsse olete märkinud, et kasutate arvutit töövahendina juba 15 aastat. Milline töövahend oli arvuti 92. aastal?

Nii suur (laiutab demonstratiivselt käsi). Esimesed arvutid olid Jukud, need olid küll vähem vajalikud kui tänasel päeval, aga sellest sai alguse elu koos arvutiga. Ilma arvutita enam ei saaks olla.

Sama lugu kehtib mobiiltelefonide kohta.

Meil on Mardiga ühine ajalugu alates seitsmendast klassist, käisime ühes klassis, ülikoolis käisime paralleelgrupis. Mart on hea sõber.

Teda iseloomustab äärmine abivalmidus ja lahkus. Tema käest ei kuule kunagi sõna "ei". Ta on sellise can-do-maailmavaatega, kõik asjad saab tehtud.

Mart on alati positiivne, aga selle taga on kõva visadus. Eks tal on ka tõkkeid eluteele tulnud ja on hea vaadata, kuidas ta on alati nendest hästi välja tulnud.

Mardi käest olen ma ka kinnisvara kohta nõu küsinud ja saanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing