Uurides kõrgkoolide plaane sügisest logistika õppekavadesse muudatusi sisse viia, selgus, et suuri ümberkorraldusi ei ole. Küll aga on potentsiaalsete logistikute hulk õppimissooviavalduste hulka arvestades märkimisväärselt suur.
Tallinna Tehnikakõrgkoolis, kus logistika õppekava sai riikliku akrediteeringu mullu sügisel, toodi tulevaseks õppeperioodiks sisse meretransport.
Õppetooli juhataja Andrei Mištšenko täiendab, et peale uue õppeaine on õppekavas veel väikeseid kosmeetilisi parandusi, mis puudutab õppeainete nihkumist kursuste vahel, näiteks mõni õppeaine tõstetakse teiselt kursuselt kolmandale. Tallinna Tehnikaülikool ja Mainori Kõrgkool ei ole sellel erialal õppekavasse muudatusi teinud.
Küll aga nentis Tehnikaülikooli vastuvõtuspetsialist Anu Sooba, et avaldusi logistika õpingutele on ligi 14 inimest ühele kohale.
Tänavu saab sinna bakalaureuseõppesse riigieelarvelisele kohale 20 tudengit.
Magistriõpinguteks on konkurss küll väike, kuid oodatakse samuti 13 tudengit riigi poolt tasutud õpingutele. Kuna Tallinna Tehnikaülikoolis puudub võimalus kaugõppeks, tuleb neil, kes päevases õppes käia ei saa, avaldused viia Tallinna Tehnikakõrgkooli või Mainori Kõrgkooli. Tõsi küll, tasulisse õppesse.
Tallinna Tehnikakõrgkooli, kuhu logistika riigieelarvelisi kohti on tellitud 25, on avalike suhete juhi Malle Jürvese sõnul avaldusi laekunud üle kolmesaja, mis tõstab eriala populaarsuse pingereas esikohale.
Mainori Kõrgkoolis on tulevaks aastaks kohti 20 tasuta õppijale, mis jagatakse Ärijuhtimise Instituudi õppurite vahel.
Kes plaanib tõsimeeli oma tuleviku logistikaga siduda ja riigi kinnimakstud õppimiskohtadele ei pääse, peab oma õpingu ise kinni maksma.
Tehnikaülikooli maksimaalne õppemaks aastas on 28 000 krooni. Mainori Kõrgkoolis on see summa 27 600 krooni ning Tehnikakõrgkoolis vaid 17 100 krooni.
Hoolimata odavaimast aastamaksust soovitab TNT Eesti müügi- ja turundusjuht Enno Aermates logistika eriala omandada Tehnikakõrgkoolis.
Hetkel kuum
Uue tootega tabati naelapea pihta
"Minu arvates valmistavad nemad ette parimaid praktikuid. TNTs tunneme rõõmu, et meil selle kooli ettevalmistusega inimeste hulk järjest kasvab," selgitas Aermates.
Andres Matkur, Ace Logistics Estonia ASi juhatuse liige
Minu teada õpetatakse kõrgkooli tasemel logistikat Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Meie ettevõttesse on nendest õppeasutustest päris paljud tööle tulnud ja ka praktikal käinud.
Logistikat saab veel ka õppida näiteks Eesti Ekspedeerijate Assotsiatsiooni korraldatavatel FIATA koolitustel, mis on küll põhilise suunitlusega ekspedeerimisfirmade töötajatele.
Ise asusin õppima logistikaerialale Soome, kuna selleks tekkis hea võimalus ja tol ajal (1993) Eestis seda eriala veel ka ei õpetatud. Tegelikult oli ka selles õppeasutuses Soomes logistika siis alles esimest aastat õppekavva võetud ja logistika kui eriala oli veel suhteliselt tundmatu.
Mait Marran, Balti Logistika OÜ tegevjuht ja Eesti Logistikaühingu juhatuse liige
Igal pool on veidi erinevad erialad: mõnes logistika kitsamalt, mõnes laiemalt. Kui soovitakse praktilisemaid teadmisi, tuleks minna kutsekooli, kuid laiemad teadmised tulevad ülikoolist. Nii ei saa öelda, et ühes kohas on parem ja teises halvem. Kui huvid ja pakutavad teadmised kokku langevad, ongi parim kombinatsioon.