Rootsi tellib kõrvitsad Põltsamaa Felixilt

Väinu Rozental 13. august 2007, 00:00

"Kui kõrvitsahooaeg õnnestub, võime end nimetada Põhjamaade suurimaks kõrvitsatöötlejaks," ütles Põltsamaa Felixi juhataja Anti Orav. Mullusel hooajal töötles ettevõte umbes 200 tonni kõrvitsaid. Tänavu on kasvatajatega sõlmitud lepinguid ligi 2000 tonni peale, mis võimaldab purki pista umbes 1000 tonni töödeldud kõrvitsat. Suurem jagu marineeritud kõrvitsatest ja kõrvitsat sisaldavatest salatitest läheb ekspordiks Rootsi.

"Meie sõsarettevõte Rootsis loobus kõrvitsatöötlemisest ja kontsern tellis töötlemise meilt," rääkis Orav. "See sobib meile ajaliselt väga hästi, sest kõrvits valmib pärast kurki. Kui praegu on kurgi sissetegemise hooaeg, siis septembri algusest oktoobri keskpaigani ei näe me ilmselt midagi muud, kui ainult kõrvitsaid." Orava andmeil on nad kõrvitsatöötlemise seadmetesse investeerinud paar miljonit krooni.

Põltsamaa Felixi suurim lepingupartnerist kõrvitsakasvataja on Jõgevamaal Tapiku külas asuv kartuli- ja köögiviljakasvatusega tegelev Rehemäe talu, mis on kohustunud töötlejale varuma ligi kümnendiku vajalikust toodangust ehk 145 tonni tavalist kõrvitsat ja 45 tonni suvikõrvitsat. "Ma ei tea, milliseks kujuneb septembris kõrvitsasaak, aga varem valmiva suvikõrvitsa ehk zucchini koguse saime täis juba esimese kuue korjega ja vähemalt pool saagist on veel põllul," lausus Rehemäe talu perenaine Viivi Liias.

Liiase kinnitusel sattus nende talu Põltsamaa Felixi koostööpartneriks täitsa juhuslikult.

"Meil jäi mullu veidi punapeeti üle ja käisin seda Felixis müüa pakkumas," meenutas Liias. "Siis tuli muu hulgas jutuks, et kas me ei sooviks tänavu suuremas koguses hoopis kõrvitsat kasvatada."

Liiase sõnul sobib keskendumine kõrvitsale neile väga, sest töötleja asub vaid 20minutise autosõidu kaugusel. "Oleme varasematel aastatel vedanud koormate kaupa kapsast, kartulit ja muid saadusi Tallinna, kuid transpordile kulunud aeg ja vaev hakkas tõsiselt ära tüütama," lisas Liias. Liiase andmeil on nad tänavu spetsiaalselt kõrvitsakasvatamisse investeerinud umbes 150 000 krooni.

Meie kõrvitsatöötlemise maht on olnud aastaid stabiilne, varume aastas 100 tonni kõrvitsaid. Teeme kõrvitsast jõuludeks salatit ja kasutame kõrvitsat lastetoodetes.

Tegelikult pole kõrvits töötleja jaoks sugugi kasumlik produkt, sest see on väga toorainemahukas - pool kõrvitsast läheb ju raisku - ja töötlemisel on käsitsitööd palju.

Põltsamaa Felix suurendab järsult töötlemise mahtu tänu kontsernisisesele tööjaotusele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing