Leonid Zatsarnõi • 14. august 2007 kell 11:05

Kommentaar: ülikoolidiplom Eestis maksab pool miljonit krooni

Varasemalt oli nii, et ülikoolidiplomite ostmisest oli kuulda vaid Venemaa ülikoolides, nüüd kuulsin sellest ka ise Tartu Ülikoolis õppides.

Ametlike andmete kohaselt antakse iga aasta Venemaa ülikoolides altkäemaksu kokku ligi pool miljardit dollarit (ligi 6 mld kr). Tõeline summa on siiski viis korda suurem. Kunagi mõtlesin, et see on võimalik ainult Venemaal, nüüd, olles ise lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, puutusin sellega kokku ka Eestis.

Nägin kaaslaste peal, et mitte alati ei lähe kõik nii, nagu tahaks - tekivad võlgnevused või hinne ei ole nii hea, nagu tahaks, ja sellepärast hakkavad mõned hättasattunud otsima võimalust olukorra parandamiseks ning otsima võimalust maksta diplomi eest.

Üks minu anonüümsust palunud tuttav, kes hetkel õpib välismaal, tunnistas, et tema maksis oma juuradiplomi eest just pool miljonit krooni.

Eestis on kaks varianti kõrgharidust tõestava diplomi ostmiseks. Esimene variant on siis, kui on vaja diplom kiiresti saada kätte - tihti kasutavad seda ärimehed ja inimesed, kellel on vaja dokumenti töö jaoks. Kõige lihtsam tee on asjas kokku leppida eraülikoolides ja väga harva riiklikes ülikoolides. Hind diplomi võib olla 50 000-600 000 krooni - sõltub erialast, hinnetest ja ülikoolist.

Teine variant on see, kui on probleemid ja raskused mõne ainega ja on vaja juurde osta veel üht katset eksami sooritamiseks. Keskmine hind selle "teenuse" eest on 5 000-30 000 krooni - sõltub jällegi ainest, hindest ja ülikoolist.

Keskkooli lõputunnistus maksab minu kogutud andmete põhjal 7000-16 000 krooni. Nähtamatu käe "abi" riigieksamite tulemuste parandamisel võib vanematele maksma minna 10 000-30 000 krooni. Lisaks olen kuulnud ka juhilubade ja keeletasemetestide ostmisest.

Nii et Eesti hariduseski on igal asjal oma hind. Ja selge on see, et ülikoolidiplomi ostmine ei ole Eestis keerukas protsess.

Hetkel kuum