Rõtov: unistused on täitunud; Mandel: tulevik on juba täna

ÄP 03. september 2007, 00:00

Segasel 1991. aastal kutsus kolleeg Peeter Raidla mind tegema kaastööd nädalalehele Äripäev. Nõustusin, aga ei osanud uneski ette näha, et juba aasta hiljem olen selle väljaande peatoimetaja ning seda 15 aastat järjepanu. Aitäh, Peeter! Tänu sulle on mul meeletult vedanud.

Kui peatoimetajana alustasin, kukkus Äripäeva tellijate arv 17 000 pealt 6 000-le. Oli väga häbi ja tahtsime koos tegevtoimetaja Andrus Vaheriga ameti maha panna. Hiljem selgus, et varasem juhtkond oli lehetellimuse poolmuidu tuhandetele pensionäridele maha müünud ja loomulikult polnud neist enam õige hinnaga tellimuste pikendajat. Töötasime meeletult ja paari kuu pärast oli meil jälle 10 000 tellijat.

Rootslased arvasid, et paremal juhul suudab Äripäev ennast ära majandada millalgi 4-5 aasta pärast. Meie aga tegime korraliku kasumi juba selsamal 1993. aastal. Süües kasvas isu ja tulin välja plaaniga ilmuda kolme korra asemel viis korda nädalas. Omanikud ütlesid, et pole veel õige aeg. "Millal siis," küsisin mina. Nemad vastasid, et ilmselt mitte kunagi - Eesti turg on roosa päevalehe jaoks liiga väike.

Praegu on Äripäeval aga (suhtes elanike arvu) lugejaid märksa rohkem kui meie kuulsusrikkal emalehel Dagens Industril endal. Sellesama suhtarvu järgi oleme juba ka maailma tipus, ületades kaugelt Finacial Timesi ja Handelsblatti.

Kui teatasin kevadel oma lahkumisest peatoimetaja ametist, küsisid sõbrad-tuttavad murega hääles, et mis sa, Igor, nüüd peale hakkad? Ei, ei lähe valgesse kabinetti pensioni ootama. Olen 43aastane ja suurepärases vormis ja pühendun kogu jõuga peadirektorina ASi Äripäev juhtimisele ja arengule.

Omanikud Rootsis Bonnieri Grupis imestasid, et miks ma pean lahkuma ajal, kui ajalehe tellijate arv on kõigi aegade tipus, käibekasv vägev ja kasum suurem kui mistahes Balti riikide trükiväljaandel? Istu ja naudi! Aga sellepärast lahkungi. Minu kunagised unistused, ka kõige fantastilisemad, on tänaseks teostunud. Istuda ju oleks võinud, aga nautida ei oska.

Pealegi tähendanuks ametisse jäämine ükskord ikkagi seda, et sind juba palutakse lahkuda. See aga ei sobi minu plaanidega teps mitte.

Äripäeva peatoimetaja on aga tänasest Meelis Mandel, mees, kellega olen töötanud koos üle 10 aasta ja kes oma kogemuselt, võimekuselt ja teadmistelt on kindlasti parim peatoimetaja Eesti meediapildis. Äripäeva lugejatel on vedanud.

Olen esimesi töötunde Äripäeva peatoimetaja ja mul on probleem. Kuid see on hea probleem. Äripäev on oma eesmärgi - saada maailma enimloetuks majandusleheks elanike arvu kohta - äsja täitnud. Nüüd on vaja uut mõõdetavat sihti.

Milline on selle sõnastus, selgub õige pea. Kuid üks on kindel - me jääme juhtivaks meediakanaliks ettevõtlikule inimesele. Meie missioon on teha Eesti ettevõtluskeskkonnast maailma läbipaistvaim.Muutuda veel põnevamaks, mõjukamaks, usaldusväärsemaks ning seeläbi hädavajalikumaks.

15 aastat Äripäeva peatoimetaja olnud Igor Rõtov on teinud ajalehest eduloo, mille sarnast ümberkaudu leida pole. Täna teatepulka üle võttes on mul unistus viia Äripäev järgmistel aastatel veel edukamate muutuste kiirteele.

Milline on Äripäev 15 aasta pärast, aastal 2022? Ma ei tea. Kas ilmub veel paberil? Sedagi ei tea. Ja tegelikult… See polegi oluline.

Oluline on, et Äripäev oleks tol hetkel neile, kes Eestis asju otsustavad, tähtsaim infokanal.

Ei näe põhjust murda pead küsimuse üle, kas ajalehel on tulevikku. Tulevik on juba käes. Need, kes täna pole internetis, on pikaks ajaks rongist maas.

Praegu on meil kaks kanalit: Äripäev ja aripaev.ee.

Paber ja internet. Meil ei ole muud teed, kui pöörata elektroonilise meedia võidukäik lugeja ja seeläbi ka enda kasuks.

Olulise sammuna ses suunas võtab Äripäeva uudistetoimetuse tänasest üle aripaev.ee toimetus. Uudistetoimetust enam pole ja uudistele kehtib põhimõte "online first". Miks? Põhjusel, et uudis on internetis juba täna. Tasuta. Pole mõtet keskenduda homsesse lehte eraldi tänase uudise kajastamisele.

Ajaleht peab pakkuma lisaväärtust.

Selleks kasva järsult uuriva toimetuse ajakirjanike arv. Nemad hakkavad eksklusiivseid, paljastavaid ja vapustavaid uudiseid ajalehte kirjutama.

Suureneb meelelahutuslikke ja ühiskonnakriitilisi lugusid tegev loovtoimetus.

Meil on kava kasvatada lugejate seas väikeaktsionäride arvu, pakkudes lisaks börsiuudistele enam investeerimisalast teavet.

Olen kindel, et tänavu autoriteetseima rahvusvahelise žürii poolt maailma parima kujundusega ajaleheks tunnistatud Äripäev oskab ajakirjanike tööd parimal viisil esitleda.

Meie lugeja võib olla rahulik. Äripäeva 100-liikmeline, pühendunud toimetus ei lase ühelgi peatoimetajal fataalseid vigu teha.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing