Erakliendile kallis ehituslik projektijuhtimine levib aegamisi

Ketlin Priilinn 12. september 2007, 00:00

"Ehituslikku projektijuhtimist on võimalik teha konsultatsiooni või peatöövõtumeetodil," selgitab ehitusliku projektijuhtimise teenust osutava ASi Telora-E tegevdirektor Kalev Pikaru. Siinjuures saab lepingu sõlmida tellijaga või otse peatöövõtjaga.

Samuti ehitusliku projektijuhtimise teenust osutava Savant Estonia OÜ juhataja Job Verpoorte sõnul kujutab projektijuhtimine endast kogu projekti arendusprotsessi algusest lõpuni. Projektijuhtimisega peaks alustama juba hoone projekteerimise alguses.

Teenuse algusfaasis arvestatakse näiteks projekti üldiste joontega ja nõudmistega, lisandub ehitusplatsi analüüs ja valik, professionaalse ning koostöövalmi tiimi loomine jne. Siia hulka kuulub ka juba ehitise kavandamisfaasis väljaarvestatav ehitamise kogumaksumus. Verpoorte veendumusel aitab ehituslik projektijuhtimine ehitusfaasis kooskõlastada tööd ehitajate ja kliendi vahel, säästes klienti närvesöövast tööde korraldamisest.

"Projektijuht peaks olema oma kliendi hääleks ja kõrvadeks, tema ainsaks esindajaks," leiab ta. Verpoorte sõnul on väga tähtis aspekt ka hinnapakkumiste valik.

"Paljud ettevõtted võtavad pakkumise üksnes ühest kohast ja teevad oma otsuse sellest lähtuvalt," osutab ta ettevõtjate mugavusele.

Eestis on ehituslik projektijuhtimine eramuehitajate seas veel uus nähtus, Lääne-Euroopas on aga sellise teenuse kasutamine laialt levinud.

"Teenuse hinnad on eramuehitajale ikkagi liiga kõrged," osutab Pikaru ehitusliku projektijuhtimise teenuse vähese populaarsuse peapõhjusele.

Teenuse hinnakujunemise levinud mehhanisme on tema selgitusel neli. Kõige levinuma meetodina võetakse ehitusmaksumusest 1-2 protsenti.

Teise võimalusena lepitakse kliendiga kokku kuutariif, mis sõltub töömahust ja keerukusest. Selline tulemus võib kõikuda 20 000-150 000 krooni vahemikus.

Samuti võib kasutada tunnipõhist teenust, mis võib jääda 700-800 krooni vahemikku tunni eest (ilma käibemaksuta).

Neljas variant on kindel summa, mis öeldakse kliendile ehituse alguses, arvestades objekti eeldatavat valmimisaega, maksumust ja ehitajat.

Verpoorte väitel peaks ehituslik projektijuhtimine vähendama eramuehitaja jaoks ehitusprojektiga kaasnevat peavalu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing