Agnes Ojala • 27 september 2007

Mosambiigi peapiiskop: Euroopa tapab aafriklasi HIViga kondoomidega

Mosambiigi rooma katoliku peapiiskop süüdistas Euroopa kondoomitootjaid, et need nakatavad oma tooteid meelega HIViga, et "Aafrika rahvastele kiiresti lõpp peale teha".

Maputo peapiiskop Francisco Chimoio ütles BBC-le, et tal on aafriklaste tapmise plaani kohta konkreetseid andmeid. "Ma tean, et Euroopas on kaks riiki … mis toodavad meelega viirusega kondoome," ütles ta. Samas keeldus mees riike nimetamast.

Chimoio lisas: "Nad tahavad Aafrika rahvastele lõpu peale teha. See on nende kava. Nad tahavad senimaani koloniseerida. Kui me pole tähelepanelikud, oleme sajandiga kadunud."

Piiskopi väljaütlemised on aidsi vastu võitlejad tagajalgadele ajanud. Nende sõnul on Chimoio väited naeruväärsed. Meditsiinispetsialistid on kinnitanud, et aidsiviirus ei suuda kondoomides ka lühikest aega elujõulisena püsida.

Prominentne Mosambiigi aktivist Marcella Mahanjane ütles BBC-le, et peapiiskopi sõnu ei kinnita ükski tõend. "Oleme aastaid kondoome kasutanud ja meie arvates on need ikka turvalised," sõnas ta.

Ometi mõjuvad peapiiskopi avaldused halvasti Mosambiigi valitsuse püüdlusi rahvast haiguse teemal harida. Mosambiigi 19 miljonist kodanikust umbes kuuendik on HIV-positiivsed ja iga päev nakatub umbes 500 uut inimest.

Katoliku kirik on vaatamata välisele survele kondoomide kasutamise vastu. Peapiiskop Chimoio sõnul on parim viis HIVi/aidsiga võidelda suguline karskus.

Hetkel kuum