Me ei toeta linnamaa niisama kokkuostmist tulevikuks

Taavi Aas 28. november 2007, 00:00

Vaatamata turu korrektsioonile jääb kinnisvara ka edaspidi üheks kindlamaks investeeringuks. Kui elamuehituses tuleb arvestada kasumimarginaalide liikumisega normaalsele tasemele, siis maatehingutes on säilinud võimalus saada mitmesajaprotsendilist tulu. Spekulandid võivad ülikasumite teenimiseks lülitada linnaruumist välja olulisi alasid, jättes ebasüstemaatilisest maakasutusest tulenevad kahjud omavalitsuse kanda.

Tallinna paepinnasest kulla kaevandamise metoodika on imelihtne - tuleb omandada perspektiivset ehitusõigust omav kinnistu, algatada detailplaneering ning viia see kehtestamiseni. Ja seejärel oodata rikast kosilast, kes kümneid kordi kallimaks muutunud maatüki ära ostaks. Ükski seadus ei piira spekulandi tegevust. Kui omavalitsus avalikule huvile viidates keeldub planeeringut algatamast, kaevatakse otsus kohtusse, kus pahatihti pälvib võidu raha, mitte linlaste huvid.

Mõni aeg tagasi teatas Tallinna Hipodroomi omanik, et soovib algatada detailplaneeringut sotsiaalmaa sihtotstarbe muutmiseks elamu-ärimaaks - et siis võimalikult suurele ehitusõigusele viidates maa 500 miljoni krooniga maha müüa. Omanikku ei huvita kinnistu edasine kasutus. Raha käes, võib hakata ringi vaatama uue sotsiaalmaa järele.

Sotsiaalmaa muutmine elamu- ja ärimaaks on otsus, mida tuleb hoolikalt kaaluda ning millest omavalitsus saab ka keelduda. Hoovaks, mis spekulante mõtlema paneb, oleks maamaksu tõstmine. Praegune naeruväärne maksumäär võimaldabki hoida kinnistuid aastate pikku hoonestamata, sest pisku, mis maa eest küsitakse, leiab tagataskust alati. Kindlasti tuleks kaaluda tühjalt seisvate kinnistute diferentseeritud maksustamist.

Meie eesmärk on nihutada maksude raskuskese rikkamale elanikesegmendile, kelle valduses on suuri ja linnaruumiliselt hinnatud maaomandeid. Pensionärist majaomanik Nõmmel või Pirital ei pea muretsema, maamaksu tõustes kompenseerib linn lisakulutused vähemkindlustatud elanikele.

Tsiteerides majandusteadlast Paul Tammertit, on maamaks maks, mida tasutakse omandiõigusest lähtuvalt ja mis ei ole seotud antud maast saadava tuluga. Seega erinevalt tulumaksust, mis karistab aktiivsust, ergutab maamaks omanikku enda omanduses olevat maad kasutama. Just see moment häiribki tegelikult kõige rohkem rikkureid - maamaks takistab maad kokku ostmast - paremateks aegadeks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing