Rohelised koguvad allkirju tuumajaama vastu

Annika Matson 29. veebruar 2008, 13:57

Täna algatas Erakond Eestimaa Rohelised
allkirjade kogumise avalikule pöördumisele Eestisse tuumajaama rajamise idee
vastu.

Roheliste eestkõneleja Marek Strandbergi sõnul on Eesti Energia esitanud ettepaneku rajada Eestisse oma tuumajaam. "Pärast Tšernobõli katastroofi on maailma tuumajaamades toimunud kümneid tõsiseid avariisid ning radioaktiivsete ainete lekkeid. Avariid on aset leidnud ka Rootsi ning Soome tuumajaamades. Eestile tähendaks tuumjaama avarii meie territooriumil või lähiriigis rahvuslikku katastroofi. Niigi olemasoleva riski suurendamine pole arukas," ütles Strandberg.

Pöördumise kutsub Erakond Eestimaa Rohelised kõiki vastutustundlikult ning säästlikult mõtlevaid eestimaalisi üles liituma kodanikualgatusega täna toodetavate reaktoritega tuumajaama vastu Eestis.

"Tänaseks loodud, tootmises ning müügis olevad tuumajaamad sisaldavad kriitilist massi uraani, millest tekkivat ahelreaktsiooni pidurdatakse. Sageli on sellise reaktori toimimise kõrvalproduktiks pommides kasutatav materjal. Näiteks plutoonium. Sellised reaktorid kasutavad tuumakütusest vaid väikese osa. Järgmiste põlvkondade, kriitilist massi tuumkütust mittesisaldavate reaktorite toimimine võib oluliselt muutuda. Need süsteemid võivad olla suutelised "põletama" ka varasema põlvkonna reaktoreist jäänud radioaktiivseid jääke," selgitas Strandberg.

Roheliste pöördumises rõhutatakse, et mida rohkem tuumajaamu, seda rohkem tuumajäätmeid ja seda raskem on kontrollida nende saatust. Tänases maailmas muutub tuumapommi või nn räpase pommi valmistamine terroristide poolt järjest tõenäolisemaks. Tuumarelvad ja tuumaenergeetika on siiami kaksikud. Vaid järgmise põlvkonna reaktorid suudaksid nad lahutada.

Tuumakütuse hind on viimase paari aasta jooksul maailmaturul tõusnud vähemalt 3,5 korda ning ilmselt kallineb tuleviku üha enam. Tõsiasi on seegi, et märkimisväärne osa maailma tuumjaamades kasutatavast kütusest pärineb Venemaalt. Miks peaksime nafta ja gaasisõltuvust olema valmis asendama uraanisõltuvusega? Pole ühtegi majanduslikku põhjust, miks tänaste tuumajaamade kütuse hind peaks püsima madalal, kui kõikide muude energiakandjate hinnad tõusevad.

Erakond Eestimaa Rohelised on veendunud, et meie põlevkivi mõistliku kasutamise (gaasistamine ja hajaenergeetika üheskoos), taastuvate energiaallikate (päike, tuul, biokütused, maa-ja õhusoojus) ning säästliku energiatarbimise soodustamisega (madala energiakuluga hooned, arukas planeerimine) on võimalik tagada Eesti energeetiline sõltumatus ning katta meie energiavajadused vähemalt poole sajandi perspektiivis, öeldakse pöördumises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. February 2008, 13:57
Otsi:

Ava täpsem otsing