19. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Saviliiva korterid tehakse kiirelt rahaks

Tallinna Saviliiva elamurajooni sundüürnikele ja noortele peredele mõeldud korterite ja majade sundmiljonärideks ristitud omanikud on oma loosivõidu kinnisvaraportaalide kaudu kiirelt müüki pannud.

Lühikese ajaga on kinnisvaraportaalidesse ilmunud kümmekond kuulutust, milles pakutakse müüa skandaalse Saviliiva korteriloosiga saadud vastvalminud kortereid ja maju.

Nagu mitmed keskerakondliku linnavalitsuse käivitatud Saviliiva projekti korteriloosis osalenutest juba 2006. aasta sügisel ütlesid, ei ajendanud neid loosis osalema mitte vajadus elamispinna järele, vaid pigem sülle kukkunud kingitus linnavalitsuselt - pakkumine, millest oleks rumal keelduda ning mis mahamüümise korral soliidset vaheltkasu tõotas.

Koos kinnisvarahindade langemisega on Saviliiva elamispindade müügist loodetav kasum küll väiksemaks muutunud, kuid keskmiselt 350 000kroonise kingitusega linnavalitsuselt võib siiski arvestada. Kuulutustes küsitakse ruutmeetri eest 25 000-31 000 krooni.

Müügimõte algusest peale

"Algusest peale oli mõte see korter kas müüki panna või üürile anda," rääkis veebruari alguses oma ühetoalise Saviliiva korteri müüki pannud noor pereisa. Tema jaoks poleks loosivõiduna saadud korter elamistingimusi parandanud. Küll aga aitab selle müügist saadav kasum nüüd suurema elamise soetamist finantseerida.

Teine müügikuulutuse üles pannutest tunnistas, et alguses oli küll mõte Saviliiva kahetoalisse korterisse elama minna, kuid kaks aastat on piisavalt pikk aeg selleks, et plaanid muutuksid.

"Praegu saaks selle raha eest juba maja peale mõelda. Nüüd on hinnad nii palju alla tulnud ja turul on päris palju soodsate hindadega krunte müügis," ütles ta. Krunt ongi juba ära ostetud ning Saviliiva korteri müügist tahab mees senised kulutused tasa teha.

Lepingu järgi on Tallinna linnal Saviliiva korterite peale eelisostuõigus.

Ühe korterimüüja sõnul oli linnavalitsuse reageering tema korteri müügisoovist kuuldes enam kui leige. "Helistasin sinna ja ütlesin, et tahan müüa. Praegu neid see küll ei huvitanud. Öeldi, et kui leiad ostja, peab temaga linnavalitsusse minema ja nad vormistavad ostuõiguse ümber," rääkis ta ja lisas, et sellist muljet, et linn eelisostuõigust kasutada plaaniks, talle ei jäänud.

Aasale tuli müük üllatusena

Saviliiva projekti eest vastutanud abilinnapea Taavi Aasa jaoks tulid kinnisvaraportaalides rippuvad Saviliiva korterite ja majade müügikuulutused üllatusena. "Me ei ole eelisostuõiguse kasutamist absoluutselt arutanud. Kas seda tehakse, ma parem ei hakka spekuleerima. See tahab läbimõtlemist saada," ütles Aas.

"Praeguses olukorras ei suuda kõik hakkama saada nii, nagu alguses lootsid, on oma võimekust üle hinnanud ning pank ei ole pidanud võimalikuks neid rahastada," lisas Aas.

Toona ajas lootus linnalt õnnemängu teel odavalt korter saada paljud noored panka, et korteriloosis osalemise sissemakseks raha saada. Neile, kellele loosiõnn ei naeratanud, jäi pihku kasutuks osutunud pangalaen koos intressidega, mida korterist ilmajäänud ise koolirahaks nimetasid.

Merko Ehitus, kes Tallinnaga sõlmitud hoonestusõiguse lepingu alusel Saviliiva majad ehitab ning elanikega lepingud sõlmib, on seni saanud üheksa loosivõitja avalduse sooviga elamispinnast loobuda. Merkol on nüüd õigus need turuhinnaga edasi müüa. Seni pole ükski "tagastatud" korter veel kaubaks läinud.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt