Eneken Laasme • 26 august 2008

Puitfassaadi hooldus algab õigesti valitud immutusvahenditest

Puiduimmutid on vedelad värvitud ained, mis sisaldavad lahustit, antiseptilisi aineid ja veidi sideainet. Need tungivad sügavale puidu sisse.

ASi Tikkurila-Vivacolor värvikooli juhataja Arto-Randel Servet rääkis, et dekoratiivseid immutusvahendeid kasutatakse tooniva poolläbipaistva puidukaitsevahendi ja värvi all puitfassaadisarnaste pindade esmasel töötlemisel. Varjatud puitkonstruktsioonide kaitseks on mõeldud pigmenteeritud ehk tooniga immutusained.

Immutusained sobivad kasutamiseks puitfassaadidel rootsi ja punnlaudise puhul, voodrilaudadel, aknaraamide välispindadel, aedadel, aiapiiretel, aiamööblil. Tegemist on värvitute pehkimis-, sinetus- ja hallitusseentevastaseid aineid sisaldavate puiduimmutusainetega välistöödeks, mis tuleb kindlasti toonida või üle värvida. Toonimata kujul immuti aluspinda päikesekiirguse eest ei kaitse.

ES Sadolini tootejuhi Margus Mändmetsa sõnul kasutatakse immutamist peamiselt pindadel, mis jäävad kontakti maapinnaga või lausa veega ega ole samas päikese käes, sest UV-kiirguse eest peidetud konstruktsioonide immutusvahendid ei kaitse.

"Kuigi fassaadi immutusainete all mõistetakse seda tüüpi õlisid ja värve, mis õige pisut puidu pinda sisse imbuvad, on immutamine siiski midagi põhjalikumat ja toimub autoklaavides vaakumi ja survega," täpsustas Puuinfo tegevjuht Märt Riistop. "Fassaadi puhul kasutatakse immutatud puitu väga harva."

Loodussõbraliku puiduõlina võib soovitada näiteks Skandia tärpentini linaõli, mis sisaldab linaõli ja männitärpentini.

Hetkel kuum