Kohalike ettevõtjate üliagarus ajab riigieelarve lõhki

01. september 2008, 12:14

Majandusteadlane Paul Tammert kirjutab
maakonnalehes Meie Maa, et riigieelarve probleemid johtuvad kohalike ettevõtjate
üliagarusest ning soovitab "õhukese riigi" poliitika prügimäele saata.

"Probleemid johtuvad maailmas toimuvatest muutustest ja kohalike ettevõtjate üliagarusest, mis lõppkokkuvõttes kasvatavad igapäevaseid tegevuskulusid kolossaalse kiirusega. Sealhulgas ka riigieelarve vajadusi," kirjutab Tammert.

Riigi rahakoti täitmiseks pakub Tammert hakata müüma ametikohti nagu seda tegi Prantsusmaa päikesekuningas. Võiks aga kehtestada ka valimismaksu - igaüks, kes tahab osaleda riigi elu määramises, peab tasuma teatud summa. Kes maksab rohkem, saab rohkem hääli. Samas võiks taaselustada ka Peeter I aegse habememaksu.

Lisaks saaks riigikassat täita riigile kuuluvate ettevõtete teenustasusid tõstes, näiteks lennujaamamakse ning elektri hinda mitmekordistades.

"Kuid igasugune maksupoliitika muutus tähendab olemuslikult riigi valitsemiskultuuri muutumist. Seetõttu tasub nüüd olla väga tähelepanelik ning jälgida, missugused poliitilised jõud missuguseid muutusi välja pakuvad," jätkab Tammert.

Edasi analüüsib Tammert mitmesuguste maksude seost erinevate poliitiliste väärtustega. Näiteks üldise käibemaksumäära tõstmise, automaksu ning üleüldise peamaksu kehtestamisel on oluline, et need maksud kahjustavad kõige vähem rikka eliidi heaolu.

Kollektivismi tugevnemisel lähevad maksustajad omandi kallale, tõstes eelkõige maamaksu. Kõige rohkem tooks Tammerti hinnangul riigile raha sisse võrdsustav maksupoliitika, mille radikaalseima näitena nimetab ta progresseeruvat tulumaksu, pärandi- ja kinkemaksu.

"Ilmselt tuleb senine "õhukese riigi" poliitika prügimäele saata," räägib Tammert ja lisab, "Eestis tegutsevad ettevõtjad, eriti aga eesti soost ettevõtjad peaksid ükskord mõistma, et nad ei tegutse väljaspool aega ja ruumi ning nende eduka toimetuleku esmaseks tagatiseks on riigi toimetulek. Seetõttu on küsimus vaid selles, millist maksu suurendada."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. September 2008, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing