Rootsi suurpankade juhid finantskriisist

18. september 2008, 12:05

Rootsi päevalehe Svenska dagbladet
küsitletud Rootsi suurpankade juhid on murelikud – olukord on tõsine ning lõppu
ei paista.

„Olukord on ebakindel. Langusspiraal aina kogub hoogu. Sellest on kahju, suured varad on mängus. Usun, et läheb halvemaks, enne kui paremaks hakkab minema,“ ütles Swedbanki juht Jan Lidén.

„Frustreeriv,“ kommenteeris ta Swedbanki aktsia järsku langust, tõrjudes samas spekulatsioone, et pangal võiks maksetega probleeme tekkida.

„Meil on täiesti erinev arusaamine kui osadel investoritel. Me teame hästi kui likviidsed me oleme. Ma tean Swedbankist oluliselt rohkem kui paljud teised,“ üles Lidén.

Finantskriisist suurem probleem on Lidéni arvates mõju Rootsi majandusele, mis kannatab nii laenuraha kallinemise kui psühholoogiliste tegurite mõjul.

Sama mõtet jagab Nordea tegevjuht Christian Clausen, kes leiab, et finantskriisist enam peaks tavainimene muret tundma majanduskonjunktuuri languse pärast. Panga pärast ta ei karda. „Kõige enam on kannatanud firmad, kes olid seotud USA riskantsete hüpoteeklaenudega ning on nõrga bilansiga. Nordea kohta see ei kehti,“ ütles Clausen.

Handelsbankeni juht Pär Boman nimetab olukorda „tõsiseks“, ja usub, et pankade pankrotte tuleb veel. Handelsbankeni pärast ta aga ei muretse. „Saame turult laenuraha kõige odavamalt, meil on tugev finantsseis ja hea tulubaas,“ ütles ta.

Turul spekuleeritakse jälle, et tänane torm võib viia Nordea ja Swedbanki liitumiseni.

„Ma usun, et me näeme pankade ühinemist suuremateks pankadeks nii Euroopas kui eriti Põhjalas. Loomulikult näeme, et võiksime sellises protsessis osalised olla, kui õige moment tekib, ehkki meie põhifookus on orgaanilisel kasvul,“ ütles Clausen.

Lidén hetkel mingeid tehinguid terendamas ei näe. „Kes tahaks praeguses olukorras tehinguid teha, kus väärtused on nii põhjas ja usaldamatus nii suur. Selleks, et me praegu kellegi teisega kokku otsustaks minna, peaksid mõlemad olema väga suures usalduskriisis.“

SEB juht Annika Falkengren Svenska Dagbladetile intervjuud ei andnud.

Rootsi finantsinspektsioonis oli täna nõupidamine, mille järel ütles inspektsiooni peaökonomist Thomas Flodén, et Rootsi pangad on tugevad ja peavad maailma finantsturge raputavas tormis vastu.

„Rootsi pangad on tänase kriisi üleelamiseks hästi varustatud. On puhvrid ja marginaalid, et praeguses ebakindlas olukorras toime tulla,“ ütles ta.

Flodén lisas, et sama hinnang kehtib Swedbanki kohta, mida peetakse kõige haavatavamaks.

Finantsinspektsioon näeb täna suurimat riski selles, et maailmaturgudel valitsev ebakindlus jääb püsima pikemaks ajaks, vahendas Rootsi majandusuudiste portaal di.se.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing