Ansip: meie rikkus peitub ajukoore all

25. september 2008, 11:27

Peaminister Andrus Ansip ütles täna
riigikogule eelarvet üle andes, et tuleva aasta vaieldamatu prioriteet on
haridus, südamerahu ja kindlustunnet võivad tunda ka pensionärid ja noored
pered, sest nii pensionide tõus kui ka vanemahüvitise maksmine jätkub endisel
viisil. Täidetud saavad ka Eesti riigi võetud kohustused kaitsekulude
tõstmisel.

Peaminister Andrus Ansipi sõnul on haridusinvesteeringute kasv üks kiiremaid 2009. aasta riigieelarves, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. „Meie rikkus ei peitu suurtes massides või maakoore all, meie rikkus peitub ajukoore all,“ ütles Ansip, kelle sõnul peab toimuma tihe koostöö riigivõimude, teadusasutuste ja ettevõtjate vahel.

Rahulolu võivad tunda ka noored pered, sest vanemahüvitise maksmine jätkub endisel viisil. „Iga uus ilmakodanik on meie riigis väga oodatud,“ ütles valitsusjuht riigikogulastele kõneldes. Ka pensionärid võivad olla rahul. Tänavu maksab riik pensionideks rohkem, kui selleks laekub raha sotsiaalmaksust. „See on väga suur lisaraha, mille leidmiseks tuli teha valusaid lõikeid, kuid ometi ma ei kõhkle selle valiku õigsuses,“ ütles Ansip.

Järgmisel aastal kulutab Eesti riigikaitsele 1,9 protsenti SKPst, mis on peaministri hinnangul oluline sõnum nii kodumaal kui väljaspool Eestit. „Eesti riigi kaitsevõime tõstmine ja koostöö NATO liitlastega on üks selle valitsuse prioriteetidest,“ sõnas Ansip ning lisas, et riigi julgeolek on mõistagi tervik ja see tähendab suuremat panustamist ka sisejulgeolekusse.

„Valitsus sai eelarve tasakaalus hoidmisega hakkama reserve kasutamata ja makse tõstmata,“ ütles peaminister Andrus Ansip. Tema sõnul on kõrgemate riigiametnike palga külmutamine, tegevuskulude ja riigiametnike arvu vähendamine ühed esimesed näited kulutuste piiramisest, mida valitsus soovib järgmisel aastal ellu viia.

„Kindlasti oli nende eelarveläbirääkimiste kõige valusam otsus tulumaksureformi peatamine üheks aastaks,“ ütles peaminister Ansip. Valitsusjuhi sõnul on Eestis tööjõud äärmiselt kõrgelt maksustatud, mis kärbib meie konkurentsivõimet ja vähendab tööinimeste motivatsiooni rohkem pingutada. „Ma ei kõhkle hetkekski, et me peame tulumaksu alandamisega 26-lt protsendilt 18 protsendini otsustavalt lõpuni minema,“ ütles Ansip.

Valitsus kiitis täna hommikul heaks tuleva aasta eelarve eelnõu, mille kogumahuks on 98,7 miljardit krooni. Eelarve eelnõu koostamisel on lähtutud tasakaalus valitsussektori eelarvepositsioonist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2008, 08:22
Otsi:

Ava täpsem otsing