Danske Bank: oh ei!

30. september 2008, 11:11

Kommenteerides USA pankade päästekava
tagasilükkamist USA Kongressi esindajatekojas kirjutab Taani Danske Bank, et see
toimus halvimal võimalikul ajamomendil nii USA enda kui ka kogu maailma
finantssüsteemi jaoks, vahendas Taani majandusleht Börsen.

"Miks nad seda tegid? Kas sellepärast, et Kongressi liikmed ei adu, mis kaalul on? On see populistlik manööver valijate jaoks taustal, kus meedia on maalinud pildi rasket tööd rabavatest maksumaksjatest, kes ulatavad 700 miljardi dollari suuruse kingituse ahnetele Wall Streeti tippjuhtidele,“ küsib Danske Bank oma kommentaaris.

Või on põhjuseks mõlema partei printsipiaalsed liikmed, kes kaitsevad iga hinna eest liberaalset turumajandust?

„Seda võime vaid aimata. Sellisel juhul pole see esimene kord, mil põhimõttekindlad poliitikud on sarnases olukorras rumalasti käitunud,“ kirjutab Danske ja toob otsetsitaadi USA rahandusministrilt Andrew William Mellonilt läinud sajandi kolmekümnendate aastate panganduskriisis.

"Liquidate labour, liquidate stocks, liquidate the farmers, liquidate real estate. It will purge the rottenness out of the system. High costs of living and high living will come down. People will work harder, live a more moral life. Values will be adjusted, and enterprising people will pick up the wrecks from less competent people.“

Tänapäeval leiavad paljud majandusteadlased, sealhulgas Milton Friedman ja Föderaalreservi juht Ben Bernanke, et just Melloni kurikuulsa „likvideerimise“ kursi järgimine oli oluline põhjus USA panganduse toonases kollapsis. „Nõrkade“ pankade väljajuurimist nähti kui kibedat, kuid vajalikku rohtu pangandussüsteemi arstimiseks. See „väljajuurimine“ saavutati sellega, et pankadele keelduti laenu andmast (laenude ja muude investeeringute tagatise vastu) ning keelduti sularaha ringlusesse juurde pumpamisest. Mellon soovitas eelarvekulutusi kärpida, et hoida eelarve tasakaalus ning ei pooldanud mingeid toetusi, et kriisi tagajärgi avalikkusele kuidagi leevendada, võib Melloni kohta lähemalt lugeda Wikipediast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2008, 11:18
Otsi:

Ava täpsem otsing