BÖRS: Ameerika aktsiad langesid töökohtade vähenemise tõttu

04. oktoober 2008, 00:42

Ühendriikide aktsiad kukkusid seoses
muredega, et 700 miljardi dollari suurune päästeplaan ei ole piisav, et uuesti
avada krediiditurud ning ära hoida majanduslangust.


JPMorgan Chase Co, Discover Financial Services ja Lennar Corp langesid üle 7 % kui viimase viie aasta suurim töökohtade kaotus varjutas Kongressi heakskiidu pankade probleemsete varade ostmiseks. Citigroup langes 18 %, mis on firma suurimaks languseks alates 1988 aastast kui Wachovia nõustus ennast maha müüma Wells Fargo Co`le aga mitte Citigroupile, kirjutas Bloomberg.

Standard Poor`s 500 langes 1,4 % 1099,23 punktini. Dow Jones kaotas 1,5 % lõpetades päeva 10325,38 punktiga. Nasdaq aga libises 1,5 % võrra allapoole 1947,39 punktini. Iga tõusnud aktsia kohta langes New Yorki börsil kolm aktsiat.

“Kui saad üle ühest tõkkest siia hakkad kohe otsima järgmist ning järgmine on Ühendriikide turu nõrkus, mis omakorda tekitab kahtlusi, kas suudetakse ära hoida majaduslangust,” ütles PartnerRe Asset Managementi juht John Davidson.

Selle nädalaga koatas S P 500 kokku 9,4% langedes sellega viimase nelja aasta madalaimale asemele. Samuti langesid selle nädalaga Dow Jones 7,3 % ning Nasdaq 10,8 %, mis on mõlema indeksi jaoks madalaimad tasemed alates 2005 aastast.

Rahandusaktsiate grupp tervikuna langes S P 500 indeksis 4 %. peale seda kui mõningad rahaturu hinnad hüppasid rekordtasemele. Seda nii Londonis kui ka Aasia rahaturgudel.

USA Kongressi Esindajatekoda võttis vastu pankade päästeplaani peale seda kui plaani oli piisavalt palju muudetud, et see läbi läheks. See meede lubab valitsusel osta pankadelt ära problemaatilised kodulaenud, et inimesed ei kaotaks kodu ning pangad raha. Eelnõu sisaldab 149 miljardi dollari suuruseid maksusoodustusi ning kinnitab regulaatorite võimu peatada varade hindamise reegleid mida firmad peavad kriisi üheks põhjuseks.

JPMorgan Chase tegi Dow Jonesi indeksis suurima kukkumise peale Citigroupo, kaotades 7,9 punkti. JPMorgan ja viimase poolt ostetud Washington Mutual leppisid kokku ajutiselt mitte välja võtta vaidlusalust raha pankrotti sattunud kindlustajalt. Eraldi pankrotijuhtumis Lehman Brothers Holdingsi suhtes usuvad kreeditorid, et investeerimispanga peamine laenaja ja maakler JPMorgan põhjustas likviidsuskriisi, mis viis Lehmani kokku kukkumiseni.

Bank of America langes 5,2 %. Osa pankadest aga tõusid peale päästeplaani läbi minekut nagu näiteks Ohio suurim pank National City või Ühendriikide suuruselt teine hoiuste ja laenukontror Soverign.

Reedesed tööhõivet käsitlevad raportid põhjustasid spekulatsiooni, et Föderaalreserv võib olla sunnitud vähendama intressimäärasid, et suurendada majanduskasvu.

Aktsiad langesid selle nädalaga üle maailma, saates MSCI Kõikide Riikide Maailmaindeksi 9,1 % suurusesse langusse kui pankade läbikukkumise suurenenud võimalus liialdas krediidipiirangutega ning surus ülespoole laenamiskulud firmade ja tarbijate jaoks üle maailma

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. October 2008, 00:42
Otsi:

Ava täpsem otsing