Suurbritannia asus panku toetama

Mariliis Pinn 08. oktoober 2008, 11:44

Pärast seda, kui peaminister Gordon Brown
otsustas panna miljardeid naelu maksumaksjate raha pangandusse, lähevad
Suurbritannia suurimad pangad osaliselt riigi omandisse.

Suurbritannia valitsus eraldas pankadele 250 miljardit naela ehk viis triljonit krooni, et pangad säilitaksid oma laenuvõime, kirjutas The Financial Times. Ka annab valitsus pankadele garantii veel 250 miljardi naela laenamiseks. See tähendab omakorda, et panganduses on suurte dividendide ja boonuste ajad möödas.

Seni vajavad rahalist tuge seitse panka: Abbey, Santander, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Royal Bank of Scotland, Standard Chartered ja ka Nationwide Building Society. Ka teises pangad ja ehitusseltsid võivad abi paluda.

Kapitalisüsti eest soovib rahandusministeerium, et pangad jätkaksid väikefirmadele ja koduostjatele laenu andmist. Päästeplaani tingimused peaksid valitsuse selgituse kohaselt olema vastavad maksumakse pühendumisele. Ka vaatab valitsus üle dividendipoliitika ja juhtkonna tasud.

Kolmapäeva hommikul kinnituse saanud päästeplaan tuli pärast Londoni börsi langust. RBSi aktsiad langesid 39%, päev varem langesid nad 20%. HBOSi väärtus kahanes 41%.

Karmi panganduskriisi kartes andis peaminister korralduse eraldada riigieelarvest raha pankade rekapitaliseerimiseks, et taastada usku pangandusse ja stimuleerida laenamist.

Rahandusminister Alistair Darlingi sõnul on tegu esimese sammuga süsteemi taas käima saamiseks. „Me teeme kõik võimaliku. On väga tähtis, et kõikide riikide valitsused teevad seda,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2008, 15:08
Otsi:

Ava täpsem otsing