Lipstok: Eestis on võrreldes Islandiga olukord vastupidine

14. oktoober 2008, 16:34

Eesti Panga presidendil Andres Lipstokil ja
rahandusminister Ivari Padaril oli eile Washingtonis kohtumine IMFi
tegevdirektori Dominique Strauss-Kahniga, kus Lipstoki sõnul ei olnud kordagi
juttu Eesti sarnasest olukorrast Islandiga.

Kohtumisel tutvustasid Eesti rahandusjuhid majanduse olukorda ning ühiselt arutati maailmamajanduse arengut.

„Kohtumistel IMFis, sh IMFi tegevdirektoriga ei olnud kordagi juttu Eesti võimalikust sarnasusest Islandiga ega taolise finantskriisi ohust. Eestis on selgelt taandumas välisest tasakaalustamatusest tulenevad riskid, näiteks on alanenud kiire laenukasv ja vähenenud jooksevkonto puudujääk. Samuti näitab väliskaubandusbilansi väga kiire kahanemine, et Eesti majanduse sõltuvus väliskapitali jooksvast sissevoolust on oluliselt vähenenud. Eestis on võrreldes Islandiga olukord vastupidine, sest Eesti pangandus on täielikult integreerunud Põhjamaade panganduse üheks osaks ja Eestis tegutsevate pankade stabiilsus on olnud hea nii enne globaalset finantskriisi kui ka praegu,” ütles Lipstok.

„Tuleb veel kord üle korrata, et Islandi viimaste nädalate probleemid ei tulene mitte tema sisemajanduslikest oludest, vaid Islandi pankade ärimudelist, mida nad kasutasid oma kogu Euroopat hõlmavas äritegevuses. Seega, kui rääkida täiendavatest väljakutsetest, mis seisavad meie majanduse ees seoses välisturgude nõrkuse ja finantsturgude probleemidega, siis sellel ei ole mingit loogilist seost Islandi pankade ärimudeli nõrkustega,” kommenteeris Eesti Panga president Andres Lipstok.

Lipstoki sõnul inimestel mingit põhjust raha väljavõtmiseks pangast ei ole. "Inimestel on mõistlik jääda rahulikuks ja käituda tavapäraselt läbimõeldult ning vaadata praegusele olukorrale pikemas perspektiivis – Eesti majanduse põhialused on tugevad ja majandus järgib oma loomulikku tsüklilist kulgu ning jõuab taas kasvurajale," märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. October 2008, 09:14
Otsi:

Ava täpsem otsing