Iirimaa eeskuju: majanduskriisis tõstame makse

15. oktoober 2008, 13:30

Iirimaa tõstab käriseva eelarvedefitsiidi
katteks kõikvõimalikke makse tulumaksust alkoholiaktsiisini ning kärbib avaliku
sektori kulutusi, riskides rasket majandusolukorda veelgi hullemaks ajada.

Üksikisiku tulumaks tõuseb neil, kel tulusid alla 100 000 euro aastas, 1% ja neil, kel rohkem, 2% võrra, andis Iirimaa rahandusministri Brian Lenihan teatada esimesest maksude tõstmise kavast 1984. aastast.

Valitsus kahekordistab makse hasartmängudelt, tõstab käibemaksu ning kütuse, tubakatoodete ja alkoholi aktsiise, vahendas Bloomberg. Plaanis on kehtestada ka uus maks lennureisidele.

"Meil on vaja teha õigeid otsuseid," ütles Lenihan Iirimaa parlamendis valitsuse eelarvekava tutvustades.

Valitsus plaanib makse tõsta ajal, mil Iirimaa majandus on viimase veerandsaja aasta raskeimas seisus. Iirimaa oli esimene euroala riik, kus SKP kaks kuud järjest kahanes, millega riik on definitsiooni järgi majanduslanguses. Valitsuse täna avaldatud prognoosi järgi kahaneb Iirimaa SKP sel aastal 0,8% ja tuleval aastal 1,3%. Tööpuudus tõuseb 5,8 protsendilt tuleval aastal 7,3%le.

Iirimaa ehitussektor, mis 2000. aastast vedas Iirimaa kiiret majanduskasvu, pidurdab järsult. Viimase aastaga on kinnisvara hinnad kukkunud 10% ja tööpuudus on 11 aasta kõrgeimal tasemel. Börsiindeks ISEQ on aastaga kukkunud 56%, tehes Iirimaast arenenud riikide punase laterna.

Eelarvedefitsiit riskib tuleval aastal käriseda 6,5%le, mis ületab euroalal lubatu enam kui kaks korda.

Selline eelarve "riskib retsessiooni muuta depressiooniks," ütles opositsioonis oleva Fine Gaeli partei finantsnõunik Richard Bruton. "Miks võimas Keldi tiiger kukub kaljudele esimesena ?"

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. December 2008, 13:27
Otsi:

Ava täpsem otsing