ÄP fototoimetus • 6. november 2008 kell 22:00

Parem halb aeg kui halb valitsus

Heal ajal jätkus Andrus Ansipi valitsusel uljust raha vasakule ja paremale loopida. Halval ajal peaks siis olema julgust teha valusaid otsuseid. Ja see aeg ongi Äripäeva meelest käes.

Valitsusliit tuleb esmaspäeval kokku, et arutada, kust tõmmata kokku tuleva aasta eelarve kulusid. Mõistlike otsuste tegemist võivad takistada kevadel Euroopa Parlamendi ja sügisel kohalikud valimised. Kampaaniad juba käivad ehk aeg on selline, mil ükski erakond ei sooviks isegi mitte viibida selle ruumi läheduses, kus valusaid otsuseid tehakse.

Valitsusliidu kolm erakonda kui vastutajad ei saa argpüksi kombel käituda. Tõsi, julge, riigimehelik käitumine võib neile tähendada mõnest kohalikust troonist ilma jäämist, ent võita võib suurema mängu - järgmised riigikogu valimised. Need toimuvad pisut enam kui kahe aasta pärast - aega piisavalt, et inimesed unustaksid ebameeldiva, kui on osutunud õigeks see tee, mille valitsusliit esmaspäeval valib.

Halvad ajad ei pruugi seks ajaks möödas olla - majanduseksperdid räägivad veel kolmest raskest aastast, aga see, kui räsitult me järgmisse aastakümnesse jõuame, sõltub muude globaalsemate tegurite kõrval paljuski sellest, kui hästi või halvasti on võimul olev valitsus riigi rahakotti käsutanud. Riigireservidega ümberkäimine paneb toimetust rohkem seda viimast uskuma, aga paremat valitsust meil praegu pole.

Teeme Andrus Ansipi abistamiseks (ja julgustamiseks) oma ettepanekud.

1. Külmutada kaitsekulutuste järsk tõus tuleva aasta eelarves.

2. Kärpida sotsiaaltoetusi. Toetada vaid abivajajaid. Sama käib laste- jt toetuste kohta. See eeldab, et omavalitsused hakkavad tööle oma elanike heaks.

3. Ja kohe alustada ka haldusreformiga - vallad liita ja kaotada maavalitsused.

4. Riigikogu liikmed loobuvad abilistest ja erisoodustustest. Järgmine samm: vähendada riigikogu koosseisu.

5. Ministeeriumid tõmbavad enda ja haldusala ametite koosseise 10 protsenti kokku.

6. Kärpida erakondade toetust riigieelarvest - kulud valimisreklaamile on sulaselge raiskamine.

7. Külmutada pensionitõus.

8. Vähendada riigi tellimust ülikoolidele - tellimus vaid eelisaladele.

9. Vähendada riigi osalust ettevõtluses.

Ja kümnendaks. Praegu on parim aeg investeeringuiks - tuleb odavamalt kätte ja ettevõtted saavad tööd ajal, mil tellimusi vähe. Kindlasti tuleb ellu viia ELi abil rahastatavad projektid, riigi osaluseks kasutada kaitsekuludelt säästetud 800 miljonit. Aga kindlasti leidub projekte, mida pole vaja tingimata tuleval aastal alustada.

Ansipi valitsusel on seega kaks võimalust ajalukku minna - kas halva aja või lihtsalt halva valitsusena. Sinu valik, peaminister.

Autor: ÄP

Hetkel kuum